Slibestift - PFERD Poliflex® - Skaft-Ø 6 mm - til stål, rustfrit stål, titan osv. - pakning á 10 stk. - pris pr. pakning

Indsatsområde
  • Slibestiften er velegnet til finslibning af hærdede presse- og smedeværktøjer samt svejsesømme, og til forslibning som et forstadie til polering inden for turbine- og motorbyggeri på stål, rustfrit stål, titan samt let- og ikke-jernholdige metaller.
  • Den anvendes i forbindelse med fleksible aksler, elektriske ligeslibere og trykluft-ligeslibere.
Beskrivelse
  • Slibestiften har en meget hård og stabil binding af normalkorund med et tekstilvævsindlæg. Kornelementerne er meget stabilt bundet, hvilket øger slibeevnen. Det resulterende slibebillede er mat og fint, og ved en skærehastighed på 20 til 30 m/s opnås de bedste resultater med slibestiften.
  • Af sikkerhedshensyn må det maksimale tilladte omdrejningstal ikke overskrides.
Tekniske data
  • Materiale slibemidler - Normalkorund med tekstilvævsindlæg
  • Binding - TX
  • Mål (D x T) - 10 x 25 til 25 x 32 mm
  • Skaft-Ø x skaftlængde - 6 x 40 mm
  • Anbefalet omdrejningstal - 15.000 til 38.000 min-¹
  • Maks. tilladt omdrejningstal - 22.900 til 57.200 min-¹
  • Pakning á 10 stk.
  • Pris pr. pakning
Udførelse (8)
grænse udvælgelse
Betegnelse
Mål (D x T)
Kornstørrelse
Anbefalet omdrejningstal
Maks. tilladt omdrejningstal
VE
Anzeigen als liste Tabel
Varenr.: 652341219608
Udførelse
BetegnelsePF ZY 1025/6 AN 80 TX
Mål (D x T)10 x 25 mm
Kornstørrelse80
Anbefalet omdrejningstal38000 min-¹
Maks. tilladt omdrejningstal57200 min-¹
VE10 stk.
Produktsikkerhed
DKK 688,00
(DKK 68,80 / stk.)
inkl. momsDKK 688,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 652341219612
Udførelse
BetegnelsePF ZY 1025/6 AN 120 TX
Mål (D x T)10 x 25 mm
Kornstørrelse120
Anbefalet omdrejningstal38000 min-¹
Maks. tilladt omdrejningstal57200 min-¹
VE10 stk.
Produktsikkerhed
DKK 688,00
(DKK 68,80 / stk.)
inkl. momsDKK 688,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 652341241608
Udførelse
BetegnelsePF ZY 1632/6 AN 80 TX
Mål (D x T)16 x 32 mm
Kornstørrelse80
Anbefalet omdrejningstal24000 min-¹
Maks. tilladt omdrejningstal35800 min-¹
VE10 stk.
Produktsikkerhed
DKK 917,00
(DKK 91,70 / stk.)
inkl. momsDKK 917,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 652341241612
Udførelse
BetegnelsePF ZY 1632/6 AN 120 TX
Mål (D x T)16 x 32 mm
Kornstørrelse120
Anbefalet omdrejningstal24000 min-¹
Maks. tilladt omdrejningstal35800 min-¹
VE10 stk.
Produktsikkerhed
DKK 917,00
(DKK 91,70 / stk.)
inkl. momsDKK 917,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 652341247608
Udførelse
BetegnelsePF ZY 2032/6 AN 80 TX
Mål (D x T)20 x 32 mm
Kornstørrelse80
Anbefalet omdrejningstal19000 min-¹
Maks. tilladt omdrejningstal28600 min-¹
VE10 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.100,00
(DKK 110,00 / stk.)
inkl. momsDKK 1.100,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 652341247612
Udførelse
BetegnelsePF ZY 2032/6 AN 120 TX
Mål (D x T)20 x 32 mm
Kornstørrelse120
Anbefalet omdrejningstal19000 min-¹
Maks. tilladt omdrejningstal28600 min-¹
VE10 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.100,00
(DKK 110,00 / stk.)
inkl. momsDKK 1.100,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 652341250608
Udførelse
BetegnelsePF ZY 2532/6 AN 80 TX
Mål (D x T)25 x 32 mm
Kornstørrelse80
Anbefalet omdrejningstal15000 min-¹
Maks. tilladt omdrejningstal22900 min-¹
VE10 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.330,00
(DKK 133,00 / stk.)
inkl. momsDKK 1.330,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 652341250612
Udførelse
BetegnelsePF ZY 2532/6 AN 120 TX
Mål (D x T)25 x 32 mm
Kornstørrelse120
Anbefalet omdrejningstal15000 min-¹
Maks. tilladt omdrejningstal22900 min-¹
VE10 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.180,00
(DKK 118,00 / stk.)
inkl. momsDKK 1.180,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Bedømmelser


Der blev ikke afgivet en bedømmelse endnu
søgeord: Slibestift, Slibestift, Slibestift, Slibestifter, PFERD Slibestift, PFERD Poliflex® Slibestift, Finslibestift, Finslibestifter, PFERD finslibestift, PFERD, PFERD Poliflex®, Poliflex, Poliflex®, slibe, finslibe, Slibestift til fleksible aksler, Slibestift til elektriske ligeslibere, Slibestift til trykluft-ligeslibere, Ædelkorund, Normalkorund-slibestift, Normalkorund-slibestift, Normalkorund slibestift, finslibe, Finslibestift, PFERD finslibestift, Stål, Titan, Stålbearbejdning, Titanbearbejdning, Presseværktøjer, Smedeværktøjer, Svejsesømme, Normalkorund med tekstilvævsindlæg