Slibestift - PFERD Poliflex® Skaft-Ø 6 mm - blød PUR-binding - til INOX, titan, etc. - VE 10 stk. - pris pr. VE

Indsatsområde
  • Slibestiften er velegnet til finslibning af presse- og smedeværktøj samt finslibning af svejsesømme i rustfrit stål (INOX), titan, let- og ikke-jernholdige metaller samt til forslibning som forstadie til polering af komponenter til fødevare- og køkkenteknik. Den anvendes i forbindelse med fleksible aksler, elektriske og trykluftdrevne ligeslibere.
Beskrivelse
  • Slibestiften er fremstillet med en speciel og blød PUR-binding, som er homogent gennemtrængt med slibekorn af siliciumkarbid; den åbne struktur og den elastiske binding sørger for en kølig slibning. Slibestiften opnår et meget fint slibebillede og en blød slibeadfærd; ved en skærehastighed på 10 til 15 m/s opnår slibestiften den bedste ydeevne.
  • Af sikkerhedsmæssige årsager må det maks. tilladte omdrejningstal ikke overskrides.
Tekniske data
  • Materiale Slibemidler - Siliciumkarbid
  • PUR-binding - blød
  • Besætningsmål (D x T) - 10 x 25 til 25 x 30 mm
  • Skaftmål (D x L) - 6 x 40 mm
  • Kornstørrelse - 80 eller 150
  • anbefalet omdrejningstal - 7500 til 19000 min-¹
  • maks. tilladt omdrejningstal - 11400 til 28600 min-¹
  • VE - 10 stk.
  • Pris pr. VE
Udførelse (8)
grænse udvælgelse
Betegnelse
Besætningsmål (D x T)
Kornstørrelse
anbefalet omdrejningstal
maks. tilladt omdrejningstal
VE
Anzeigen als liste Tabel
Artikel-nr. Betegnelse Besætningsmål (D x T) Kornstørrelse anbefalet omdrejningstal maks. tilladt omdrejningstal VE pris ex. moms
652341291208 PF ZY 1025/6 CN 80 PUR-W 10 x 25 mm 80 19000 min-¹ 28600 min-¹ 10 stk.
DKK 540,00
(DKK 54,00 / stk.)
inkl. momsDKK 540,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed
652341291215 PF ZY 1025/6 CN 150 PUR-W 10 x 25 mm 150 19000 min-¹ 28600 min-¹ 10 stk.
DKK 540,00
(DKK 54,00 / stk.)
inkl. momsDKK 540,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed
652341291408 PF ZY 1530/6 CN 80 PUR-W 15 x 30 mm 80 12500 min-¹ 19000 min-¹ 10 stk.
DKK 737,00
(DKK 73,70 / stk.)
inkl. momsDKK 737,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed
652341291415 PF ZY 1530/6 CN 150 PUR-W 15 x 30 mm 150 12500 min-¹ 19000 min-¹ 10 stk.
DKK 737,00
(DKK 73,70 / stk.)
inkl. momsDKK 737,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed
652341293108 PF ZY 2030/6 CN 80 PUR-W 20 x 30 mm 80 9500 min-¹ 14300 min-¹ 10 stk.
DKK 769,00
(DKK 76,90 / stk.)
inkl. momsDKK 769,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed
652341293115 PF ZY 2030/6 CN 150 PUR-W 20 x 30 mm 150 9500 min-¹ 14300 min-¹ 10 stk.
DKK 769,00
(DKK 76,90 / stk.)
inkl. momsDKK 769,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed
652341293008 PF ZY 2530/6 CN 80 PUR-W 25 x 30 mm 80 7500 min-¹ 11400 min-¹ 10 stk.
DKK 791,00
(DKK 79,10 / stk.)
inkl. momsDKK 791,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed
652341293015 PF ZY 2530/6 CN 150 PUR-W 25 x 30 mm 150 7500 min-¹ 11400 min-¹ 10 stk.
DKK 791,00
(DKK 79,10 / stk.)
inkl. momsDKK 791,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed
Bedømmelser


Der blev ikke afgivet en bedømmelse endnu
søgeord: Slibestift, Slibestift, Slibestift, Slibestifter, PFERD Slibestift, PFERD Poliflex® Slibestift, Stift, slibe, PUR, PUR-binding, blød PUR-binding, Slibestift med blød PUR-binding, Slibestift med blød binding, Slibestift med binding, Slibestift med PUR-binding, PFERD Slibestift med PUR-binding, Siliciumkarbid, Siliciumkarbid-slibestift, Siliciumkarbidslibestift, Siliciumkarbid slibestift, Slibestift af siliciumkarbid, finslibning, forslibning, rustfrit stål, titan, ikke-jernholdigt metal, fleksible aksler, elektrisk sliber, trykluftsliber, tilbehør til fleksible aksler, tilbehør til elektrisk sliber, tilbehør til trykluftsliber, Slibestift til elektrisk sliber, Slibestift til fleksible aksler, Slibestift til trykluftsliber, PFERD, PFERD Poliflex®, Poliflex, Poliflex®