Slibestift - PFERD Poliflex® Skaft-Ø 6 mm - blød PUR-binding - til INOX, titan, etc. - VE 10 stk. - pris pr. VE

Indsatsområde
  • Slibestiften er velegnet til finslibning af presse- og smedeværktøj samt finslibning af svejsesømme i rustfrit stål (INOX), titan, let- og ikke-jernholdige metaller samt til forslibning som forstadie til polering af komponenter til fødevare- og køkkenteknik. Den anvendes i forbindelse med fleksible aksler, elektriske og trykluftdrevne ligeslibere.
Beskrivelse
  • Slibestiften er fremstillet med en speciel og blød PUR-binding, som er homogent gennemtrængt med slibekorn af siliciumkarbid; den åbne struktur og den elastiske binding sørger for en kølig slibning. Slibestiften opnår et meget fint slibebillede og en blød slibeadfærd; ved en skærehastighed på 10 til 15 m/s opnår slibestiften den bedste ydeevne.
  • Af sikkerhedsmæssige årsager må det maks. tilladte omdrejningstal ikke overskrides.
Tekniske data
  • Materiale Slibemidler - Siliciumkarbid
  • PUR-binding - blød
  • Besætningsmål (D x T) - 10 x 25 til 25 x 30 mm
  • Skaftmål (D x L) - 6 x 40 mm
  • Kornstørrelse - 80 eller 150
  • anbefalet omdrejningstal - 7500 til 19000 min-¹
  • maks. tilladt omdrejningstal - 11400 til 28600 min-¹
  • VE - 10 stk.
  • Pris pr. VE
Udførelse (8)
grænse udvælgelse
Betegnelse
Besætningsmål (D x T)
Kornstørrelse
anbefalet omdrejningstal
maks. tilladt omdrejningstal
VE
Anzeigen als liste Tabel
Varenr.: 652341291208
Udførelse
BetegnelsePF ZY 1025/6 CN 80 PUR-W
Besætningsmål (D x T)10 x 25 mm
Kornstørrelse80
anbefalet omdrejningstal19000 min-¹
maks. tilladt omdrejningstal28600 min-¹
VE10 stk.
Produktsikkerhed
DKK 540,00
(DKK 54,00 / stk.)
inkl. momsDKK 540,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid: 7-10 hverdage
Varenr.: 652341291215
Udførelse
BetegnelsePF ZY 1025/6 CN 150 PUR-W
Besætningsmål (D x T)10 x 25 mm
Kornstørrelse150
anbefalet omdrejningstal19000 min-¹
maks. tilladt omdrejningstal28600 min-¹
VE10 stk.
Produktsikkerhed
DKK 540,00
(DKK 54,00 / stk.)
inkl. momsDKK 540,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 652341291408
Udførelse
BetegnelsePF ZY 1530/6 CN 80 PUR-W
Besætningsmål (D x T)15 x 30 mm
Kornstørrelse80
anbefalet omdrejningstal12500 min-¹
maks. tilladt omdrejningstal19000 min-¹
VE10 stk.
Produktsikkerhed
DKK 737,00
(DKK 73,70 / stk.)
inkl. momsDKK 737,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 652341291415
Udførelse
BetegnelsePF ZY 1530/6 CN 150 PUR-W
Besætningsmål (D x T)15 x 30 mm
Kornstørrelse150
anbefalet omdrejningstal12500 min-¹
maks. tilladt omdrejningstal19000 min-¹
VE10 stk.
Produktsikkerhed
DKK 737,00
(DKK 73,70 / stk.)
inkl. momsDKK 737,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 652341293108
Udførelse
BetegnelsePF ZY 2030/6 CN 80 PUR-W
Besætningsmål (D x T)20 x 30 mm
Kornstørrelse80
anbefalet omdrejningstal9500 min-¹
maks. tilladt omdrejningstal14300 min-¹
VE10 stk.
Produktsikkerhed
DKK 769,00
(DKK 76,90 / stk.)
inkl. momsDKK 769,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 652341293115
Udførelse
BetegnelsePF ZY 2030/6 CN 150 PUR-W
Besætningsmål (D x T)20 x 30 mm
Kornstørrelse150
anbefalet omdrejningstal9500 min-¹
maks. tilladt omdrejningstal14300 min-¹
VE10 stk.
Produktsikkerhed
DKK 769,00
(DKK 76,90 / stk.)
inkl. momsDKK 769,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 652341293008
Udførelse
BetegnelsePF ZY 2530/6 CN 80 PUR-W
Besætningsmål (D x T)25 x 30 mm
Kornstørrelse80
anbefalet omdrejningstal7500 min-¹
maks. tilladt omdrejningstal11400 min-¹
VE10 stk.
Produktsikkerhed
DKK 791,00
(DKK 79,10 / stk.)
inkl. momsDKK 791,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 652341293015
Udførelse
BetegnelsePF ZY 2530/6 CN 150 PUR-W
Besætningsmål (D x T)25 x 30 mm
Kornstørrelse150
anbefalet omdrejningstal7500 min-¹
maks. tilladt omdrejningstal11400 min-¹
VE10 stk.
Produktsikkerhed
DKK 791,00
(DKK 79,10 / stk.)
inkl. momsDKK 791,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Bedømmelser


Der blev ikke afgivet en bedømmelse endnu
søgeord: Slibestift, Slibestift, Slibestift, Slibestifter, PFERD Slibestift, PFERD Poliflex® Slibestift, Stift, slibe, PUR, PUR-binding, blød PUR-binding, Slibestift med blød PUR-binding, Slibestift med blød binding, Slibestift med binding, Slibestift med PUR-binding, PFERD Slibestift med PUR-binding, Siliciumkarbid, Siliciumkarbid-slibestift, Siliciumkarbidslibestift, Siliciumkarbid slibestift, Slibestift af siliciumkarbid, finslibning, forslibning, rustfrit stål, titan, ikke-jernholdigt metal, fleksible aksler, elektrisk sliber, trykluftsliber, tilbehør til fleksible aksler, tilbehør til elektrisk sliber, tilbehør til trykluftsliber, Slibestift til elektrisk sliber, Slibestift til fleksible aksler, Slibestift til trykluftsliber, PFERD, PFERD Poliflex®, Poliflex, Poliflex®