Slibestift - PFERD Poliflex® - Skaft-Ø 6 mm - Kegleform - til stål, rustfrit stål, titan - VE 10 stk. - pris pr. VE

Indsatsområde
  • Slibestiften er velegnet til finslibning af hærdede presse- og smedeværktøjer, boringer og svejsesømme samt til forslibning som forstadie til polering inden for turbine- og motorbyggeri på stål, rustfrit stål, titan, let- og ikke-jernholdige metaller. Den anvendes i forbindelse med fleksible aksler, elektriske og trykluftdrevne ligeslibere.
Beskrivelse
  • Slibestiften i kegleform har en meget hård og stabil binding af normalkorund og et tekstilvævsindlæg. Kornelementet er meget stabilt, hvilket øger slibeeffektens aggressivitet; det resulterende slibebillede er mat og fint. Ved en skærehastighed på 20 til 30 m/s opnås de bedste resultater med slibestiften.
  • Af sikkerhedshensyn må det maksimalt tilladte omdrejningstal ikke overskrides.
Tekniske data
  • Materiale slibemidler - Normalkorund med tekstilvævsindlæg
  • Binding - TX
  • Udførelse - Kegleform
  • Mål (D x T) - 10 x 25 til 25 x 70 mm
  • Skaft-Ø x skaftlængde - 6 x 40 mm
  • Anbefalet omdrejningstal - 15000 til 38000 min-¹
  • Maks. till. omdrejningstal - 22900 til 57200 min-¹
  • VE 10 stk.
  • Pris pr. VE
Udførelse (4)
grænse udvælgelse
Betegnelse
Mål (D x T)
Kornstørrelse
Anbefalet omdrejningstal
Maks. till. omdrejningstal
VE
Anzeigen als liste Tabel
Artikel-nr. Betegnelse Mål (D x T) Kornstørrelse Anbefalet omdrejningstal Maks. till. omdrejningstal VE pris ex. moms
652341719608 PF KE 1025/6 AN 80 TX 10 x 25 mm 80 38000 min-¹ 57200 min-¹ 10 stk.
DKK 956,00
(DKK 95,60 / stk.)
inkl. momsDKK 956,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed
652341719612 PF KE 1025/6 AN 120 TX 10 x 25 mm 120 38000 min-¹ 57200 min-¹ 10 stk.
DKK 956,00
(DKK 95,60 / stk.)
inkl. momsDKK 956,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed
652341738608 PF KE 1645/6 AN 80 TX 16 x 45 mm 80 24000 min-¹ 38800 min-¹ 10 stk.
DKK 1.650,00
(DKK 165,00 / stk.)
inkl. momsDKK 1.650,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed
652341750608 PF KE 2570/6 AN 80 TX 25 x 70 mm 80 15000 min-¹ 22900 min-¹ 10 stk.
DKK 2.310,00
(DKK 231,00 / stk.)
inkl. momsDKK 2.310,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed
Bedømmelser


Der blev ikke afgivet en bedømmelse endnu
søgeord: Slibestift, Slibestift, Slibestift, Slibestift, PFERD Slibestift, PFERD Poliflex® Slibestift, Finslibestift, Finslibestifter, PFERD finslibestift, PFERD, PFERD Poliflex®, Poliflex, Poliflex®, slibe, finslibe, Slibestift til fleksible aksler, Slibestift til elektriske ligeslibere, Slibestift til trykluftligeslibere, Ædelkorund, Normalkorundslibestift, Normalkorund-slibestift, Normalkorund slibestift, finslibe, Finslibestift, PFERD finslibestift, Stål, Titan, Stålbearbejdning, Titanbearbejdning, Presseværktøjer, Smedeværktøjer, Svejsesømme, Normalkorund med tekstilvævsindlæg, Kegleform, kegleformet slibestift, kegleformet finslibestift, Kegleformslibestift