Slibestift - PFERD Poliflex® - Skaft-Ø 3 mm - til ubehærdet stål, titan, rustfrit stål - pakke med 10 stk. - pris pr. pakke

Indsatsområde
  • Slibestiften er velegnet til fladebearbejdning, finslibning af kanter, overgange, pressestempler og turbineskovle samt overfladefinslibning af arbejdsemner af ubehærdet stål, rustfrit stål og titan
  • den anvendes i kombination med bøjelige aksler, elektriske ligeslibere og trykluft-ligeslibere
Beskrivelse
  • Slibestiften råder over en blød og samtidig stabil binding (GHR) på elastomerbasis
  • som slibemiddel er der anvendt en blanding af normalkorund og siliciumcarbid; ved kornstørrelse 400 består denne af siliciumcarbid og hvid ædelkorund
  • slibebilledet er særligt skinnende og fint
  • ved en skærehastighed på 20 til 25 m/s opnås de bedste resultater med slibestiften
  • af sikkerhedsmæssige årsager må det maks. tilladte omdrejningstal ikke overskrides
Tekniske data
  • Materiale slibemidler - Normalkorund/siliciumcarbid, ædelkorund/siliciumcarbid
  • Binding - GHR
  • Besatsmål (D x T) - 4 x 8 til 10 x 15 mm
  • Skaft-Ø x skaftlængde - 3 x 30 mm
  • anbef. omdrejningstal - 45000 til 100000 min-¹
  • maks. till. omdrejningstal - 52000 til 143200 min-¹
  • Pakke - 10 stk.
  • Pris pr. pakke
Udførelse (5)
grænse udvælgelse
Betegnelse
Mål (D x T)
Kornstørrelse
anbef. omdrejningstal
maks. till. omdrejningstal
VE
Anzeigen als liste Tabel
Varenr.: 652341200540
Udførelse
BetegnelsePF ZY 0408/3 AW 400 GHR
Mål (D x T)4 x 8 mm
Kornstørrelse400
anbef. omdrejningstal100000 min-¹
maks. till. omdrejningstal143200 min-¹
VE10 stk.
Produktsikkerhed
DKK 335,00
(DKK 33,50 / stk.)
inkl. momsDKK 335,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 652341204512
Udførelse
BetegnelsePF ZY 0812/3 ANCN 120 GHR
Mål (D x T)8 x 12 mm
Kornstørrelse120
anbef. omdrejningstal60000 min-¹
maks. till. omdrejningstal71600 min-¹
VE10 stk.
Produktsikkerhed
DKK 353,00
(DKK 35,30 / stk.)
inkl. momsDKK 353,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 652341204540
Udførelse
BetegnelsePF ZY 0812/3 AW 400 GHR
Mål (D x T)8 x 12 mm
Kornstørrelse400
anbef. omdrejningstal60000 min-¹
maks. till. omdrejningstal71600 min-¹
VE10 stk.
Produktsikkerhed
DKK 353,00
(DKK 35,30 / stk.)
inkl. momsDKK 353,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 652341207512
Udførelse
BetegnelsePF ZY 1010/3 ANCN 120 GHR
Mål (D x T)10 x 10 mm
Kornstørrelse120
anbef. omdrejningstal45000 min-¹
maks. till. omdrejningstal57200 min-¹
VE10 stk.
Produktsikkerhed
DKK 353,00
(DKK 35,30 / stk.)
inkl. momsDKK 353,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 652341213512
Udførelse
BetegnelsePF ZY 1015/3 ANCN 120 GHR
Mål (D x T)10 x 15 mm
Kornstørrelse120
anbef. omdrejningstal45000 min-¹
maks. till. omdrejningstal52000 min-¹,
VE10 stk.
Produktsikkerhed
DKK 353,00
(DKK 35,30 / stk.)
inkl. momsDKK 353,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Bedømmelser


Der blev ikke afgivet en bedømmelse endnu
søgeord: Slibestift, Slibestift, Slibestift, Slibestifter, PFERD Slibestift, PFERD Poliflex® Slibestift, PFERD, PFERD Poliflex®, Poliflex, Poliflex®, slibe, Slibestift til bøjelige aksler, Slibestift til elektriske ligeslibere, Slibestift til trykluft-ligeslibere, Ædelkorund, Ædelkorund-slibestift, Ædelkorund-slibestift, Ædelkorund slibestift, finslibning, Finslibestift, PFERD finslibestift, Stål, Rustfrit stål, Ikke-jernholdigt metal, Stålbearbejdning, Bearbejdning af rustfrit stål, Bearbejdning af ikke-jernholdige metaller