Slibeskive - PFERD COMBIDISC® - Keramikkorn COOL - Opspændingssystem CD - Pris pr. stk.

Indsatsområde
  • Slibeskiven anvendes inden for værktøjs-, form- og modelbyggeri, i bil-, luftfarts- og rumfartsindustrien samt ved fremstilling af motorer, beholdere og apparater.
  • Den er velegnet til bearbejdning af legeret stål, støbejern, rustfrit stål (INOX), titanium, nikkelbasislegeringer og andre hårde materialer.
Beskrivelse
  • Slibeskive med øget slibeydelse og god levetid.
  • Det selvslibende Slibemidler Keramikkorn med slibeaktive tilsætningsstoffer giver en køligere slibning, og anløbning forhindres.
  • Takket være COMBIDISC®-processen er den nem at håndtere, giver en vibrationsfri kørsel og skal ikke limes eller løsnes med varme, hvilket gør værktøjsskift hurtigt.
  • Med opspændingssystemet CD har skrueforbindelsen på værktøjssiden et indvendigt gevind og er kompatibel med følgende systemer: PSG, Power Lock type II "turn on", SocAtt og Turn-On.
  • Med "PFERDERGONOMICS®" reduceres vibrations-, støj- og støvudvikling under brug, hvilket forbedrer arbejdskomforten.
  • Bemærk venligst, at den maks. tilladte omdrejningshastighed af sikkerhedsmæssige årsager ikke må overskrides.
  • For en lang levetid og ensartet slibeydelse bør der anvendes en egnet slibeolie.
Tekniske data
  • Materiale Slibemidler - Keramikkorn COOL
  • Egnet til - legeret stål, støbejern, rustfrit stål (INOX), titanium, nikkelbasislegering
  • Diameter - 38 til 75 mm
  • Kornstørrelse - 24 til 80
  • Anbefalet omdrejningshastighed - 2500 til 16000 omdr./min
  • Maks. till. periferihastighed - 50 m/s
  • Opspændingssystem - CD
  • Enhedspakning - 50 eller 100 stk.
Udførelse (15)
grænse udvælgelse
Betegnelse
Diameter
Kornstørrelse
Anbefalet omdrejningshastighed
VE
Anzeigen als liste Tabel
Artikel-nr. Betegnelse Diameter Kornstørrelse Anbefalet omdrejningshastighed VE pris ex. moms
658342756402 CD 38 CO-COOL 24 38 mm 24 5000 - 16000 min-¹ 100 stk.
DKK 1.380,00
(DKK 13,80 / stk.)
inkl. momsDKK 1.380,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658342756403 CD 38 CO-COOL 36 38 mm 36 5000 - 16000 min-¹ 100 stk.
DKK 1.340,00
(DKK 13,40 / stk.)
inkl. momsDKK 1.340,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658342756406 CD 38 CO-COOL 60 38 mm 60 5000 - 16000 min-¹ 100 stk.
DKK 1.150,00
(DKK 11,50 / stk.)
inkl. momsDKK 1.150,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658342756408 CD 38 CO-COOL 80 38 mm 80 5000 - 16000 min-¹ 100 stk.
DKK 1.120,00
(DKK 11,20 / stk.)
inkl. momsDKK 1.120,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658342756412 CD 38 CO-COOL 120 38 mm 120 5000 - 16000 min-¹ 100 stk.
DKK 1.120,00
(DKK 11,20 / stk.)
inkl. momsDKK 1.120,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658342756502 CD 50 CO-COOL 24 50 mm 24 3800 - 13000 min-¹ 100 stk.
DKK 1.950,00
(DKK 19,50 / stk.)
inkl. momsDKK 1.950,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658342756503 CD 50 CO-COOL 36 50 mm 36 3800 - 13000 min-¹ 100 stk.
DKK 1.890,00
(DKK 18,90 / stk.)
inkl. momsDKK 1.890,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658342756506 CD 50 CO-COOL 60 50 mm 60 3800 - 13000 min-¹ 100 stk.
DKK 1.640,00
(DKK 16,40 / stk.)
inkl. momsDKK 1.640,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658342756508 CD 50 CO-COOL 80 50 mm 80 3800 - 13000 min-¹ 100 stk.
DKK 1.600,00
(DKK 16,00 / stk.)
inkl. momsDKK 1.600,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658342756512 CD 50 CO-COOL 120 50 mm 120 3800 - 13000 min-¹ 100 stk.
DKK 1.600,00
(DKK 16,00 / stk.)
inkl. momsDKK 1.600,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658342756702 CD 75 CO-COOL 24 75 mm 24 2500 - 9000 min-¹ 50 stk.
DKK 1.310,00
(DKK 26,20 / stk.)
inkl. momsDKK 1.310,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658342756703 CD 75 CO-COOL 36 75 mm 36 2500 - 9000 min-¹ 50 stk.
DKK 1.250,00
(DKK 25,00 / stk.)
inkl. momsDKK 1.250,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658342756706 CD 75 CO-COOL 60 75 mm 60 2500 - 9000 min-¹ 50 stk.
DKK 1.150,00
(DKK 23,00 / stk.)
inkl. momsDKK 1.150,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658342756708 CD 75 CO-COOL 80 75 mm 80 2500 - 9000 min-¹ 50 stk.
DKK 1.130,00
(DKK 22,60 / stk.)
inkl. momsDKK 1.130,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658342756712 CD 75 CO-COOL 120 75 mm 120 2500 - 9000 min-¹ 50 stk.
DKK 1.130,00
(DKK 22,60 / stk.)
inkl. momsDKK 1.130,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
Tilbehør til denne artikel
Bedømmelser


Der blev ikke afgivet en bedømmelse endnu
søgeord: Slibemidler, Slibemiddel, Slibemiddel, Slibeskive, Slibeskiver, Slibeskive, Slibeskive, Slibeskiver, slibe, Sliberondel, Rondeller, Sliberondel, Sliberondeller, PFERD slibeblad, Keramikkorn, Keramikkorn-slibeblad, Keramikkorn-slibeblade, Keramikkorn-slibeblad, Keramikkorn slibeblad, Slibeblad af keramikkorn, Slibemidler af keramikkorn, Keramikkorn COOL, Stål, Støbejern, Rustfrit stål, Titanium, Nikkelbasislegering, Værktøjsbyggeri, Maskinbyggeri, Formbyggeri, Luftfartsindustri, Rumfartsindustri, Motorreparation, Beholderbyggeri, Apparatbyggeri, CD, Opspændingssystem CD, PFERD COMBIDISC®, COMBIDISC, COMBIDISC®, PFERD, PSG, Power Lock type II "turn on", SocAtt, Turn-On