Slibeskive - PFERD COMBIDISC® - Keramikkorn COOL - Opspændingssystem CD - Pris pr. stk.

Indsatsområde
  • Slibeskiven anvendes inden for værktøjs-, form- og modelbyggeri, i bil-, luftfarts- og rumfartsindustrien samt ved fremstilling af motorer, beholdere og apparater.
  • Den er velegnet til bearbejdning af legeret stål, støbejern, rustfrit stål (INOX), titanium, nikkelbasislegeringer og andre hårde materialer.
Beskrivelse
  • Slibeskive med øget slibeydelse og god levetid.
  • Det selvslibende Slibemidler Keramikkorn med slibeaktive tilsætningsstoffer giver en køligere slibning, og anløbning forhindres.
  • Takket være COMBIDISC®-processen er den nem at håndtere, giver en vibrationsfri kørsel og skal ikke limes eller løsnes med varme, hvilket gør værktøjsskift hurtigt.
  • Med opspændingssystemet CD har skrueforbindelsen på værktøjssiden et indvendigt gevind og er kompatibel med følgende systemer: PSG, Power Lock type II "turn on", SocAtt og Turn-On.
  • Med "PFERDERGONOMICS®" reduceres vibrations-, støj- og støvudvikling under brug, hvilket forbedrer arbejdskomforten.
  • Bemærk venligst, at den maks. tilladte omdrejningshastighed af sikkerhedsmæssige årsager ikke må overskrides.
  • For en lang levetid og ensartet slibeydelse bør der anvendes en egnet slibeolie.
Tekniske data
  • Materiale Slibemidler - Keramikkorn COOL
  • Egnet til - legeret stål, støbejern, rustfrit stål (INOX), titanium, nikkelbasislegering
  • Diameter - 38 til 75 mm
  • Kornstørrelse - 24 til 80
  • Anbefalet omdrejningshastighed - 2500 til 16000 omdr./min
  • Maks. till. periferihastighed - 50 m/s
  • Opspændingssystem - CD
  • Enhedspakning - 50 eller 100 stk.
Udførelse (15)
grænse udvælgelse
Betegnelse
Diameter
Kornstørrelse
Anbefalet omdrejningshastighed
VE
Anzeigen als liste Tabel
Varenr.: 658342756402
Udførelse
BetegnelseCD 38 CO-COOL 24
Diameter38 mm
Kornstørrelse24
Anbefalet omdrejningshastighed5000 - 16000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.380,00
(DKK 13,80 / stk.)
inkl. momsDKK 1.380,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342756403
Udførelse
BetegnelseCD 38 CO-COOL 36
Diameter38 mm
Kornstørrelse36
Anbefalet omdrejningshastighed5000 - 16000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.340,00
(DKK 13,40 / stk.)
inkl. momsDKK 1.340,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342756406
Udførelse
BetegnelseCD 38 CO-COOL 60
Diameter38 mm
Kornstørrelse60
Anbefalet omdrejningshastighed5000 - 16000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.150,00
(DKK 11,50 / stk.)
inkl. momsDKK 1.150,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342756408
Udførelse
BetegnelseCD 38 CO-COOL 80
Diameter38 mm
Kornstørrelse80
Anbefalet omdrejningshastighed5000 - 16000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.120,00
(DKK 11,20 / stk.)
inkl. momsDKK 1.120,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342756412
Udførelse
BetegnelseCD 38 CO-COOL 120
Diameter38 mm
Kornstørrelse120
Anbefalet omdrejningshastighed5000 - 16000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.120,00
(DKK 11,20 / stk.)
inkl. momsDKK 1.120,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342756502
Udførelse
BetegnelseCD 50 CO-COOL 24
Diameter50 mm
Kornstørrelse24
Anbefalet omdrejningshastighed3800 - 13000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.950,00
(DKK 19,50 / stk.)
inkl. momsDKK 1.950,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342756503
Udførelse
BetegnelseCD 50 CO-COOL 36
Diameter50 mm
Kornstørrelse36
Anbefalet omdrejningshastighed3800 - 13000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.890,00
(DKK 18,90 / stk.)
inkl. momsDKK 1.890,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342756506
Udførelse
BetegnelseCD 50 CO-COOL 60
Diameter50 mm
Kornstørrelse60
Anbefalet omdrejningshastighed3800 - 13000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.640,00
(DKK 16,40 / stk.)
inkl. momsDKK 1.640,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342756508
Udførelse
BetegnelseCD 50 CO-COOL 80
Diameter50 mm
Kornstørrelse80
Anbefalet omdrejningshastighed3800 - 13000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.600,00
(DKK 16,00 / stk.)
inkl. momsDKK 1.600,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342756512
Udførelse
BetegnelseCD 50 CO-COOL 120
Diameter50 mm
Kornstørrelse120
Anbefalet omdrejningshastighed3800 - 13000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.600,00
(DKK 16,00 / stk.)
inkl. momsDKK 1.600,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342756702
Udførelse
BetegnelseCD 75 CO-COOL 24
Diameter75 mm
Kornstørrelse24
Anbefalet omdrejningshastighed2500 - 9000 min-¹
VE50 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.310,00
(DKK 26,20 / stk.)
inkl. momsDKK 1.310,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342756703
Udførelse
BetegnelseCD 75 CO-COOL 36
Diameter75 mm
Kornstørrelse36
Anbefalet omdrejningshastighed2500 - 9000 min-¹
VE50 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.250,00
(DKK 25,00 / stk.)
inkl. momsDKK 1.250,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342756706
Udførelse
BetegnelseCD 75 CO-COOL 60
Diameter75 mm
Kornstørrelse60
Anbefalet omdrejningshastighed2500 - 9000 min-¹
VE50 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.150,00
(DKK 23,00 / stk.)
inkl. momsDKK 1.150,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342756708
Udførelse
BetegnelseCD 75 CO-COOL 80
Diameter75 mm
Kornstørrelse80
Anbefalet omdrejningshastighed2500 - 9000 min-¹
VE50 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.130,00
(DKK 22,60 / stk.)
inkl. momsDKK 1.130,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342756712
Udførelse
BetegnelseCD 75 CO-COOL 120
Diameter75 mm
Kornstørrelse120
Anbefalet omdrejningshastighed2500 - 9000 min-¹
VE50 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.130,00
(DKK 22,60 / stk.)
inkl. momsDKK 1.130,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Tilbehør til denne artikel
Bedømmelser


Der blev ikke afgivet en bedømmelse endnu
søgeord: Slibemidler, Slibemiddel, Slibemiddel, Slibeskive, Slibeskiver, Slibeskive, Slibeskive, Slibeskiver, slibe, Sliberondel, Rondeller, Sliberondel, Sliberondeller, PFERD slibeblad, Keramikkorn, Keramikkorn-slibeblad, Keramikkorn-slibeblade, Keramikkorn-slibeblad, Keramikkorn slibeblad, Slibeblad af keramikkorn, Slibemidler af keramikkorn, Keramikkorn COOL, Stål, Støbejern, Rustfrit stål, Titanium, Nikkelbasislegering, Værktøjsbyggeri, Maskinbyggeri, Formbyggeri, Luftfartsindustri, Rumfartsindustri, Motorreparation, Beholderbyggeri, Apparatbyggeri, CD, Opspændingssystem CD, PFERD COMBIDISC®, COMBIDISC, COMBIDISC®, PFERD, PSG, Power Lock type II "turn on", SocAtt, Turn-On