Slibeskive - PFERD COMBIDISC® - Ø 20 til 75 mm - Opspændingssystem CDR - VE 50 eller 100 stk. - Pris pr. VE

Indsatsområde
  • Slibeskiven er velegnet til universel brug på forskellige materialer og metaller
  • Den anvendes inden for værktøjs- og formfremstilling (også modelfremstilling), maskin- og bilindustrien, luft- og rumfartsindustrien samt ved reparation af motorer og konstruktion af beholdere og apparater
Beskrivelse
  • Universelt anvendelig slibeskive med slibemidlet korund A
  • Takket være COMBIDISC®-processen er den nem at håndtere, giver en vibrationsfri kørsel og skal hverken limes eller løsnes med varme, hvilket gør værktøjsskift hurtige
  • Med opspændingssystemet CDR har skrueforbindelsen på værktøjssiden et udvendigt gevind og er kompatibel med følgende systemer: Roloc™, Lockit, Speed Lok TR, Power Lock type III, Fastlock-system B og Roll-On
  • Med "PFERDERGONOMICS®" reduceres udviklingen af vibrationer, støj og støv under brug, og arbejdskomforten forbedres
  • Vær opmærksom på, at den maksimalt tilladte omdrejningstal af sikkerhedsmæssige årsager ikke må overskrides
  • For en lang levetid og ensartet slibeydelse bør du anvende en egnet slibeolie
Tekniske data
  • Materiale Slibemiddel - Korund A
  • Diameter - 20 hhv. 75 mm
  • Kornstørrelse - 36 til 320
  • Anbefalet omdrejningstal - 5000 til 35000 min-¹
  • Maks. tilladte periferihastighed - 50 m/s
  • Opspændingssystem - CDR
  • VE - 50 eller 100 stk.
  • Pris pr. VE
Udførelse (26)
grænse udvælgelse
Betegnelse
Diameter
Kornstørrelse
Anbefalet omdrejningstal
VE
Anzeigen als liste Tabel
Varenr.: 658342770206
Udførelse
BetegnelseCDR 20 A 60
Diameter20 mm
Kornstørrelse60
Anbefalet omdrejningstal20000 - 35000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 662,00
(DKK 6,62 / stk.)
inkl. momsDKK 662,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342770208
Udførelse
BetegnelseCDR 20 A 80
Diameter20 mm
Kornstørrelse80
Anbefalet omdrejningstal20000 - 35000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 662,00
(DKK 6,62 / stk.)
inkl. momsDKK 662,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342770212
Udførelse
BetegnelseCDR 20 A 120
Diameter20 mm
Kornstørrelse120
Anbefalet omdrejningstal20000 - 35000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 662,00
(DKK 6,62 / stk.)
inkl. momsDKK 662,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342770306
Udførelse
BetegnelseCDR 25 A 60
Diameter25 mm
Kornstørrelse60
Anbefalet omdrejningstal15000 - 26000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 662,00
(DKK 6,62 / stk.)
inkl. momsDKK 662,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342770308
Udførelse
BetegnelseCDR 25 A 80
Diameter25 mm
Kornstørrelse80
Anbefalet omdrejningstal15000 - 26000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 662,00
(DKK 6,62 / stk.)
inkl. momsDKK 662,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342770312
Udførelse
BetegnelseCDR 25 A 120
Diameter25 mm
Kornstørrelse120
Anbefalet omdrejningstal15000 - 26000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 662,00
(DKK 6,62 / stk.)
inkl. momsDKK 662,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342770318
Udførelse
BetegnelseCDR 25 A 180
Diameter25 mm
Kornstørrelse180
Anbefalet omdrejningstal15000 - 26000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 662,00
(DKK 6,62 / stk.)
inkl. momsDKK 662,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342770332
Udførelse
BetegnelseCDR 25 A 320
Diameter25 mm
Kornstørrelse320
Anbefalet omdrejningstal15000 - 26000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 662,00
(DKK 6,62 / stk.)
inkl. momsDKK 662,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342770403
Udførelse
BetegnelseCDR 38 A 36
Diameter38 mm
Kornstørrelse36
Anbefalet omdrejningstal10000 - 16000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 821,00
(DKK 8,21 / stk.)
inkl. momsDKK 821,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342770406
Udførelse
BetegnelseCDR 38 A 60
Diameter38 mm
Kornstørrelse60
Anbefalet omdrejningstal10000 - 16000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 821,00
(DKK 8,21 / stk.)
inkl. momsDKK 821,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342770408
Udførelse
BetegnelseCDR 38 A 80
Diameter38 mm
Kornstørrelse80
Anbefalet omdrejningstal10000 - 16000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 821,00
(DKK 8,21 / stk.)
inkl. momsDKK 821,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342770412
Udførelse
BetegnelseCDR 38 A 120
Diameter38 mm
Kornstørrelse120
Anbefalet omdrejningstal10000 - 16000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 821,00
(DKK 8,21 / stk.)
inkl. momsDKK 821,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342770418
Udførelse
BetegnelseCDR 38 A 180
Diameter38 mm
Kornstørrelse180
Anbefalet omdrejningstal10000 - 16000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 821,00
(DKK 8,21 / stk.)
inkl. momsDKK 821,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342770432
Udførelse
BetegnelseCDR 38 A 320
Diameter38 mm
Kornstørrelse320
Anbefalet omdrejningstal10000 - 16000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 821,00
(DKK 8,21 / stk.)
inkl. momsDKK 821,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342770503
Udførelse
BetegnelseCDR 50 A 36
Diameter50 mm
Kornstørrelse36
Anbefalet omdrejningstal8000 - 13000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.160,00
(DKK 11,60 / stk.)
inkl. momsDKK 1.160,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342770506
Udførelse
BetegnelseCDR 50 A 60
Diameter50 mm
Kornstørrelse60
Anbefalet omdrejningstal8000 - 13000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.160,00
(DKK 11,60 / stk.)
inkl. momsDKK 1.160,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342770508
Udførelse
BetegnelseCDR 50 A 80
Diameter50 mm
Kornstørrelse80
Anbefalet omdrejningstal8000 - 13000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.160,00
(DKK 11,60 / stk.)
inkl. momsDKK 1.160,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342770512
Udførelse
BetegnelseCDR 50 A 120
Diameter50 mm
Kornstørrelse120
Anbefalet omdrejningstal8000 - 13000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.160,00
(DKK 11,60 / stk.)
inkl. momsDKK 1.160,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342770518
Udførelse
BetegnelseCDR 50 A 180
Diameter50 mm
Kornstørrelse180
Anbefalet omdrejningstal8000 - 13000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.160,00
(DKK 11,60 / stk.)
inkl. momsDKK 1.160,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342770532
Udførelse
BetegnelseCDR 50 A 320
Diameter50 mm
Kornstørrelse320
Anbefalet omdrejningstal8000 - 13000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.160,00
(DKK 11,60 / stk.)
inkl. momsDKK 1.160,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342770703
Udførelse
BetegnelseCDR 75 A 36
Diameter75 mm
Kornstørrelse36
Anbefalet omdrejningstal5000 - 9000 min-¹
VE50 stk.
Produktsikkerhed
DKK 801,00
(DKK 16,02 / stk.)
inkl. momsDKK 801,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342770706
Udførelse
BetegnelseCDR 75 A 60
Diameter75 mm
Kornstørrelse60
Anbefalet omdrejningstal5000 - 9000 min-¹
VE50 stk.
Produktsikkerhed
DKK 801,00
(DKK 16,02 / stk.)
inkl. momsDKK 801,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342770708
Udførelse
BetegnelseCDR 75 A 80
Diameter75 mm
Kornstørrelse80
Anbefalet omdrejningstal5000 - 9000 min-¹
VE50 stk.
Produktsikkerhed
DKK 801,00
(DKK 16,02 / stk.)
inkl. momsDKK 801,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342770712
Udførelse
BetegnelseCDR 75 A 120
Diameter75 mm
Kornstørrelse120
Anbefalet omdrejningstal5000 - 9000 min-¹
VE50 stk.
Produktsikkerhed
DKK 801,00
(DKK 16,02 / stk.)
inkl. momsDKK 801,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342770718
Udførelse
BetegnelseCDR 75 A 180
Diameter75 mm
Kornstørrelse180
Anbefalet omdrejningstal5000 - 9000 min-¹
VE50 stk.
Produktsikkerhed
DKK 801,00
(DKK 16,02 / stk.)
inkl. momsDKK 801,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342770732
Udførelse
BetegnelseCDR 75 A 320
Diameter75 mm
Kornstørrelse320
Anbefalet omdrejningstal5000 - 9000 min-¹
VE50 stk.
Produktsikkerhed
DKK 801,00
(DKK 16,02 / stk.)
inkl. momsDKK 801,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Tilbehør til denne artikel
Bedømmelser


Der blev ikke afgivet en bedømmelse endnu
søgeord: Slibeblad, Slibeblade, Slibeblad, Slibeblade, Slibeblad, Slibeblade, Slibemidler, Slibemiddel, Slibemiddel, Slibeskive, Slibeskiver, Slibeskive, Slibeskive, Slibeskiver, slibe, Sliberondel, Rondeller, Sliberondel, Sliberondeller, PFERD slibeblad, Korund, Korund A, Korundslibeblad, Korundslibeblade, Korundslibeblad, Korundslibeblad, Slibeblad af korund, Korundslibemiddel, Slibemiddel af korund, Værktøjsfremstilling, Maskinkonstruktion, Formfremstilling, Luftfartsindustri, Rumfartsindustri, Motorreparation, Beholderkonstruktion, Apparatkonstruktion, PFERD COMBIDISC®, COMBIDISC, COMBIDISC®, PFERD, Roloc™, Lockit, Speed Lok TR, Power Lock type III, Fastlock-system B, Roll-On