Slibehjul - PFERD - med filtlameller - til for- og højglanspolering - VE 5 stk. - pris pr. VE

Indsatsområde
  • Slibehjulene er velegnede til for- og højglanspolering af små og mellemstore komponenter samt til efterpolering og bearbejdning af emner med mange konturer.
Beskrivelse
  • De frit profilerbare slibehjul tilpasser sig takket være lamellerne særdeles godt til emnets konturer. Den termiske belastning reduceres væsentligt gennem den specielle opbygning; den hårde udgave er velegnet til forpolering af plane flader, mens den bløde udgave er velegnet til efterpolering og bearbejdning af emner med mange konturer.
  • For at opnå en særdeles fin overflade kan udgaverne anvendes efter hinanden (brug venligst en passende polerpasta til dette formål, pasta medfølger ikke).
  • Ved en skærehastighed på 5 til 10 m/s opnås de bedste resultater med slibehjulet.
  • Af sikkerhedsmæssige årsager må det maks. tilladte omdrejningstal ikke overskrides.
Tekniske data
  • Materiale Slibemidler - Filt
  • Udførelse - blød eller hård
  • Mål (D x T) - 30 x 20 til 80 x 50 mm
  • Skaftdiameter x skaftlængde - 6 x 40 mm
  • Anbefalet omdrejningstal - 2400 til 6300 min-¹
  • Maks. tilladt omdrejningstal - 7500 til 20000 min-¹
  • VE - 5 stk.
  • Pris pr. VE
Udførelse (10)
grænse udvælgelse
Betegnelse
Udførelse
Mål (D x T)
Anbefalet omdrejningstal
Maks. tilladt omdrejningstal
VE
Anzeigen als liste Tabel
Varenr.: 658444383020
Udførelse
BetegnelseFLS 3020/6 W
Udførelseblød
Mål (D x T)30 x 20 mm
Anbefalet omdrejningstal6300 min-¹
Maks. tilladt omdrejningstal20000 min-¹
VE5 stk.
Produktsikkerhed
DKK 398,00
(DKK 79,60 / stk.)
inkl. momsDKK 398,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658444383021
Udførelse
BetegnelseFLS 3020/6 H
Udførelsehård
Mål (D x T)30 x 20 mm
Anbefalet omdrejningstal6300 min-¹
Maks. tilladt omdrejningstal20000 min-¹
VE5 stk.
Produktsikkerhed
DKK 398,00
(DKK 79,60 / stk.)
inkl. momsDKK 398,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658444384020
Udførelse
BetegnelseFLS 4020/6 W
Udførelseblød
Mål (D x T)40 x 20 mm
Anbefalet omdrejningstal4750 min-¹
Maks. tilladt omdrejningstal15000 min-¹
VE5 stk.
Produktsikkerhed
DKK 447,00
(DKK 89,40 / stk.)
inkl. momsDKK 447,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658444384021
Udførelse
BetegnelseFLS 4020/6 H
Udførelsehård
Mål (D x T)40 x 20 mm
Anbefalet omdrejningstal4750 min-¹
Maks. tilladt omdrejningstal15000 min-¹
VE5 stk.
Produktsikkerhed
DKK 447,00
(DKK 89,40 / stk.)
inkl. momsDKK 447,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658444385030
Udførelse
BetegnelseFLS 5030/6 W
Udførelseblød
Mål (D x T)50 x 30 mm
Anbefalet omdrejningstal3800 min-¹
Maks. tilladt omdrejningstal12000 min-¹
VE5 stk.
Produktsikkerhed
DKK 506,00
(DKK 101,20 / stk.)
inkl. momsDKK 506,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658444385031
Udførelse
BetegnelseFLS 5030/6 H
Udførelsehård
Mål (D x T)50 x 30 mm
Anbefalet omdrejningstal3800 min-¹
Maks. tilladt omdrejningstal12000 min-¹
VE5 stk.
Produktsikkerhed
DKK 570,00
(DKK 114,00 / stk.)
inkl. momsDKK 570,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658444386040
Udførelse
BetegnelseFLS 6040/6 W
Udførelseblød
Mål (D x T)60 x 40 mm
Anbefalet omdrejningstal3150 min-¹
Maks. tilladt omdrejningstal10000 min-¹
VE5 stk.
Produktsikkerhed
DKK 782,00
(DKK 156,40 / stk.)
inkl. momsDKK 782,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658444386041
Udførelse
BetegnelseFLS 6040/6 H
Udførelsehård
Mål (D x T)60 x 40 mm
Anbefalet omdrejningstal3150 min-¹
Maks. tilladt omdrejningstal10000 min-¹
VE5 stk.
Produktsikkerhed
DKK 782,00
(DKK 156,40 / stk.)
inkl. momsDKK 782,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658444388050
Udførelse
BetegnelseFLS 8050/6 W
Udførelseblød
Mål (D x T)80 x 50 mm
Anbefalet omdrejningstal2400 min-¹
Maks. tilladt omdrejningstal7500 min-¹
VE5 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.130,00
(DKK 226,00 / stk.)
inkl. momsDKK 1.130,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658444388051
Udførelse
BetegnelseFLS 8050/6 H
Udførelsehård
Mål (D x T)80 x 50 mm
Anbefalet omdrejningstal2400 min-¹
Maks. tilladt omdrejningstal7500 min-¹
VE5 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.130,00
(DKK 226,00 / stk.)
inkl. momsDKK 1.130,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Bedømmelser


Der blev ikke afgivet en bedømmelse endnu
søgeord: Slibehjul, Slibehjul, Slibehjul, Slibehjul, PFERD slibehjul, Filtstift, Filtstifter, Filtstift, Filtstifter, PFERD filtstift, Polerstift, Polerstifter, Polerstift, Polerstifter, PFERD polerstift, polering, forpolering, højglanspolering, polering af rustfrit stål, polering af plast, Bearbejdning af radier, Bearbejdning af konturer, Filt, PFERD, frit profilerbar filtstift, profilerbar, Lameller, lamelformet slibestift, slibestift i lamelform, Filtlamelstift, PFERD filtlamelstift, Filtlamelstift