Slibefleece - PFERD COMBIDISC® - Korund - hård udførelse - spændesystem CDR - Pris pr. stk.

Indsatsområde
  • Slibefleecen anvendes inden for værktøjs-, form- og modelbyggeri, i bilindustrien samt ved fremstilling af motorer, beholdere og apparater.
  • Den er velegnet til universel overfladebehandling, såsom fjernelse af slibespor, fjernelse af oxidation og let afgratning af metaller.
Beskrivelse
  • Slibefleece i hård udførelse og i tre forskellige kornstørrelser.
  • Takket være COMBIDISC®-processen er den nem at håndtere, giver en vibrationsfri kørsel og skal ikke limes eller løsnes med varme, hvilket muliggør hurtigt værktøjsskift.
  • Takket være spændesystemet CDR har skrueforbindelsen på værktøjssiden et udvendigt gevind og er kompatibel med følgende systemer: Roloc™, Lockit, Speed Lok TR, Power Lock type III, Fastlock-system B og Roll-On.
  • Med "PFERDERGONOMICS®" reduceres udviklingen af vibrationer, støj og støv under brug, og arbejdskomforten forbedres.
  • Fleksibiliteten ved planslibning bestemmes af holderen hårdhedsgrad (holder medfølger ikke).
  • Bemærk venligst, at den maks. tilladte omdrejningstal af sikkerhedsmæssige årsager ikke må overskrides.
  • Ved samtidig brug af skiven med olie eller vand opnås en endnu finere overflade og en køligere slibning.
  • For lang holdbarhed og ensartet slibeydelse bedes du benytte en egnet slibeolie.
Tekniske data
  • Materiale Slibemidler - Korund
  • Velegnet til - Metal
  • Diameter - 38 til 75 mm
  • Kornstørrelse - 100 til 240
  • Korn - grov, middel, fin
  • Anbefalet omdrejningstal - 3800 til 10000 min-¹
  • Maks. tilladt periferihastighed - 50 m/s
  • Spændesystem - CDR
  • Emballageenhed - 25 og 50 stk.
Udførelse (9)
grænse udvælgelse
Betegnelse
Diameter
Kornstørrelse
Korn
Anbefalet omdrejningstal
VE
Anzeigen als liste Tabel
Varenr.: 658242781381
Udførelse
BetegnelseCDR VRH 38 A 100 G
Diameter38 mm
Kornstørrelse100
Korngrov
Anbefalet omdrejningstal7000 - 10000 min-¹
VE50 stk.
Produktsikkerhed
DKK 801,00
(DKK 16,02 / stk.)
inkl. momsDKK 801,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658242781382
Udførelse
BetegnelseCDR VRH 38 A 180 M
Diameter38 mm
Kornstørrelse180
Kornmiddel
Anbefalet omdrejningstal7000 - 10000 min-¹
VE50 stk.
Produktsikkerhed
DKK 801,00
(DKK 16,02 / stk.)
inkl. momsDKK 801,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658242781384
Udførelse
BetegnelseCDR VRH 38 A 240 F
Diameter38 mm
Kornstørrelse240
Kornfin
Anbefalet omdrejningstal7000 - 10000 min-¹
VE50 stk.
Produktsikkerhed
DKK 801,00
(DKK 16,02 / stk.)
inkl. momsDKK 801,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658242781501
Udførelse
BetegnelseCDR VRH 50 A 100 G
Diameter50 mm
Kornstørrelse100
Korngrov
Anbefalet omdrejningstal5500 - 7500 min-¹
VE50 stk.
Produktsikkerhed
DKK 880,00
(DKK 17,60 / stk.)
inkl. momsDKK 880,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658242781502
Udførelse
BetegnelseCDR VRH 50 A 180 M
Diameter50 mm
Kornstørrelse180
Kornmiddel
Anbefalet omdrejningstal5500 - 7500 min-¹
VE50 stk.
Produktsikkerhed
DKK 880,00
(DKK 17,60 / stk.)
inkl. momsDKK 880,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658242781504
Udførelse
BetegnelseCDR VRH 50 A 240 F
Diameter50 mm
Kornstørrelse240
Kornfin
Anbefalet omdrejningstal5500 - 7500 min-¹
VE50 stk.
Produktsikkerhed
DKK 880,00
(DKK 17,60 / stk.)
inkl. momsDKK 880,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658242781751
Udførelse
BetegnelseCDR VRH 75 A 100 G
Diameter75 mm
Kornstørrelse100
Korngrov
Anbefalet omdrejningstal3800 - 5000 min-¹
VE25 stk.
Produktsikkerhed
DKK 682,00
(DKK 27,28 / stk.)
inkl. momsDKK 682,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658242781752
Udførelse
BetegnelseCDR VRH 75 A 180 M
Diameter75 mm
Kornstørrelse180
Kornmiddel
Anbefalet omdrejningstal3800 - 5000 min-¹
VE25 stk.
Produktsikkerhed
DKK 682,00
(DKK 27,28 / stk.)
inkl. momsDKK 682,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658242781754
Udførelse
BetegnelseCDR VRH 75 A 240 F
Diameter75 mm
Kornstørrelse240
Kornfin
Anbefalet omdrejningstal3800 - 5000 min-¹
VE25 stk.
Produktsikkerhed
DKK 682,00
(DKK 27,28 / stk.)
inkl. momsDKK 682,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Tilbehør til denne artikel
Bedømmelser


Der blev ikke afgivet en bedømmelse endnu
søgeord: Slibefleece, Slibe-fleece, Slibe fleece, PFERD slibefleece, Fleeceslibeskive, Fleeceslibeskiver, Fleece-skive, Fleece-skiver, Fleece skive, Fleece skiver, PFERD fleeceslibeskive, Fleece-rondeller, Fleece-rondeller, Fleece rondeller, PFERD fleece-rondeller, Slibemidler, Slibemiddel, Slibemiddel, Slibeark, Slibe-ark, Slibe ark, Slibespor, Fjernelse af oxidation, Afgratning, Metal, Metalbearbejdning, Værktøjsbyggeri, Maskinbyggeri, Formbyggeri, Luftfartsindustri, Rumfartsindustri, Motorreparation, Beholderbyggeri, Apparatbyggeri, CDR, Spændesystem CDR, PFERD COMBIDISC®, COMBIDISC, COMBIDISC®, PFERD, Roloc™, Lockit, Speed Lok TR, Power Lock type III, Fastlock-system B, Roll-On