Lamelslibeskive til stål SMT 974 Special CEVOLUTION - Ø 125 mm - boring 22,23 mm - korn 40 til 80 - hvælvet - pakkeenhed 10 stk. - pris pr. pakkeenhed

Indsatsområde
  • Lamelslibeskiven SMT 974 Special CEVOLUTION er optimeret til stålmaterialer. Den kan desuden anvendes til bearbejdning af rustfrit stål. SMT 974 er et optimalt værktøj til kant- og svejsesømsbearbejdning. Den anvendes blandt andet inden for metalbyggeri, både- og skibsbyggeri samt hos klejnsmede.
Beskrivelse
  • Lamelslibeskiven SMT 974 Special CEVOLUTION overbeviser med det nye, selvskærpende CEVOLUTION keramiske slibekorn. I kombination med en bomuldsblanding som underlag bliver SMT 974 til en
  • pålidelig slibemaskine med en særdeles høj slibeydelse. Den ekstra tykke belægning med slibemidler muliggør en særdeles lang standtid. Den innovative CEVOLUTION-teknologi sørger for, at slibemidlerne yder maksimalt inden for deres anvendelsesområde.
  • For at kornet kan knække af og dermed igangsætte selvskærpningseffekten, kræves et relativt højt tryk. Derfor anbefaler Klingspor kun at bruge lamelslibeskiver med keramisk korn på kraftige vinkelslibere, optimalt set med 1.100 watt eller mere. Ved for svage vinkelslibere kan kornet blive sløvt, hvilket forhindrer selvskærpningseffekten i at indtræde.
  • SMT 974 Special overholder retningslinjerne for sikkerhedscertificering fra Organization for the Safety of Abrasives (oSa).
Tekniske data
  • Klasse - Special
  • Korntype - Keramisk korund
  • Bagskive - Glasvæv
  • Form - hvælvet 6°
  • Diameter - 125 mm
  • Boring - 22,23 mm
  • Korn - 40 til 80
  • Tilladt periferihastighed - 80 m/s
  • Tilladt omdrejningstal - 12.200 omdr./min.
  • Pakkeenhed - 10 stk.
  • Pris pr. pakkeenhed
Udførelse (3)
grænse udvælgelse
Diameter
Form
Korn
Till. omdrejningstal
Pakkeenhed
Anzeigen als liste Tabel
Varenr.: 658600369280
Udførelse
Diameter125 mm
Formhvælvet
Korn40
Till. omdrejningstal12.200 omdr./min.
Pakkeenhed10 stk.
DKK 476,00
(DKK 47,60 / stk.)
inkl. momsDKK 476,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658600369279
Udførelse
Diameter125 mm
Formhvælvet
Korn60
Till. omdrejningstal12.200 omdr./min.
Pakkeenhed10 stk.
DKK 476,00
(DKK 47,60 / stk.)
inkl. momsDKK 476,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658600369278
Udførelse
Diameter125 mm
Formhvælvet
Korn80
Till. omdrejningstal12.200 omdr./min.
Pakkeenhed10 stk.
DKK 476,00
(DKK 47,60 / stk.)
inkl. momsDKK 476,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Bedømmelser


Der blev ikke afgivet en bedømmelse endnu
søgeord: Lamelslibeskive, SMT 974 Special, Klingspor, SMT Special, Lamelslibeskive SMT 974 Special, SMT 974, Lamelslibeskive, CEVOLUTION