360°- anskuelse
Kraftigt drejeligt hjul - polyurethanhjul - hjul Ø 80 til 300 mm - konstruktionshøjde 112 til 346 mm - lastkapacitet 180 til 1800 kg
Indsatsområde
- Det kraftige hjul med dobbeltstop i fremadgående bevægelse er ideelt til brug på fliser, ru beton og ujævne gulve.
- Kuglelejehjulhuset er lavet af specialstøbejern, den cylindriske løbeflade er lavet af polyurethan med ca. 95° Shore A.
- Huset, hvis gaffelhoved er monteret på to kuglelejer, er lavet af galvaniseret stålplade (op til hjuldiameter 200 mm) eller en svejset stålkonstruktion (fra hjuldiameter 250 mm). Lejeskålene i gaffelhovedet er hærdede.
- Valsen er særligt modstandsdygtig over for stød og slag og er modstandsdygtig over for mange aggressive medier. Derudover tilbyder valsen en elastisk, ikke-mærkende, støjsvag drift med minimal slid.
- Hjulkropmateriale - specialgråt støbejern
- Slidbanemateriale - polyurethan, ca. 95° Shore A
- Husmateriale - galvaniseret stålplade eller svejset stålkonstruktion
- Lejer - Kuglelejer
- Hjuldiameter - 80 til 300 mm
- Hjulbredde - 30 til 70 mm
- Højde - 112 til 346 mm
- Projektion - 39 til 70 mm
- Panelmål - 105 x 85 til 200 x 160 mm
- Hulstørrelse - 80 x 60 til 160 x 120 mm
- Skruehulsdiameter - 9 til 15 mm
- Belastningsevne - 180 til 1800 kg
| Fra DKK 557,00 |
| inkl. momsDKK 557,00 |
| plus DKK 120,00 fragt |
Udførelse (13)
grænse udvælgelse
hjuldiameter
Hjul bredde
Kapacitet
højde
tallerken
hulstørrelse
Hul Ø
Varenr.: 952930012025
Udførelse
| hjuldiameter | 80 mm |
| Hjul bredde | 36 mm |
| Kapacitet | 112 mm |
| højde | 39 mm |
| tallerken | 105 x 85 mm |
| hulstørrelse | 80 x 60 mm |
| Hul Ø | 9 mm |
| 180 kg |
Varenr.: 952930012028
Udførelse
| hjuldiameter | 100 mm |
| Hjul bredde | 30 mm |
| Kapacitet | 132 mm |
| højde | 40 mm |
| tallerken | 105 x 85 mm |
| hulstørrelse | 80 x 60 mm |
| Hul Ø | 9 mm |
| 200 kg |
Varenr.: 952930012030
Udførelse
| hjuldiameter | 100 mm |
| Hjul bredde | 40 mm |
| Kapacitet | 145 mm |
| højde | 40 mm |
| tallerken | 105 x 85 mm |
| hulstørrelse | 80 x 60 mm |
| Hul Ø | 9 mm |
| 300 kg |
Varenr.: 952930012032
Udførelse
| hjuldiameter | 125 mm |
| Hjul bredde | 35 mm |
| Kapacitet | 159 mm |
| højde | 40 mm |
| tallerken | 105 x 85 mm |
| hulstørrelse | 80 x 60 mm |
| Hul Ø | 9 mm |
| 250 kg |
Varenr.: 952930012034
Udførelse
| hjuldiameter | 125 mm |
| Hjul bredde | 40 mm |
| Kapacitet | 159 mm |
| højde | 40 mm |
| tallerken | 105 x 85 mm |
| hulstørrelse | 80 x 60 mm |
| Hul Ø | 9 mm |
| 300 kg |
Varenr.: 952930012036
Udførelse
| hjuldiameter | 150 mm |
| Hjul bredde | 40 mm |
| Kapacitet | 185 mm |
| højde | 41 mm |
| tallerken | 140 x 110 mm |
| hulstørrelse | 105 x 80 mm |
| Hul Ø | 11 mm |
| 400 kg |
Varenr.: 952930012040
Udførelse
| hjuldiameter | 150 mm |
| Hjul bredde | 50 mm |
| Kapacitet | 189 mm |
| højde | 53 mm |
| tallerken | 140 x 110 mm |
| hulstørrelse | 105 x 80 mm |
| Hul Ø | 11 mm |
| 550 kg |
Varenr.: 952930012038
Udførelse
| hjuldiameter | 150 mm |
| Hjul bredde | 60 mm |
| Kapacitet | 210 mm |
| højde | 50 mm |
| tallerken | 175 x 140 mm |
| hulstørrelse | 140 x 105 mm |
| Hul Ø | 15 mm |
| 800 kg |
Varenr.: 952930028528
Udførelse
| hjuldiameter | 200 mm |
| Hjul bredde | 50 mm |
| Kapacitet | 245 mm |
| højde | 55 mm |
| tallerken | 140 x 110 mm |
| hulstørrelse | 105 x 80 mm |
| Hul Ø | 11 mm |
| 1000 kg |
Varenr.: 952930012046
Udførelse
| hjuldiameter | 200 mm |
| Hjul bredde | 60 mm |
| Kapacitet | 264 mm |
| højde | 45 mm |
| tallerken | 175 x 140 mm |
| hulstørrelse | 140 x 105 mm |
| Hul Ø | 15 mm |
| 1200 kg |
Varenr.: 952930012048
Udførelse
| hjuldiameter | 250 mm |
| Hjul bredde | 50 mm |
| Kapacitet | 310 mm |
| højde | 63 mm |
| tallerken | 200 x 160 mm |
| hulstørrelse | 160 x 120 mm |
| Hul Ø | 15 mm |
| 1200 kg |
Varenr.: 952930012050
Udførelse
| hjuldiameter | 250 mm |
| Hjul bredde | 60 mm |
| Kapacitet | 310 mm |
| højde | 63 mm |
| tallerken | 200 x 160 mm |
| hulstørrelse | 160 x 120 mm |
| Hul Ø | 15 mm |
| 1500 kg |
Varenr.: 952930012053
Udførelse
| hjuldiameter | 300 mm |
| Hjul bredde | 70 mm |
| Kapacitet | 346 mm |
| højde | 70 mm |
| tallerken | 200 x 160 mm |
| hulstørrelse | 160 x 120 mm |
| Hul Ø | 15 mm |
| 1800 kg |
Tilbehør til denne artikel
| Fra DKK 227,00 |
| inkl. momsDKK 227,00 |
| plus DKK 120,00 fragt |
Bedømmelser
Der blev ikke afgivet en bedømmelse endnu