Fiberskive - PFERD COMBIDISC® - lille - Keramikkorn - Opspændingssystem CD - Pris pr. stk.

Indsatsområde
  • Fiberskiven anvendes inden for værktøjs-, form- og modelbygning, i bil-, luftfarts- og rumfartsindustrien samt ved fremstilling af motorer, beholdere og apparater
  • Den er velegnet til flade- og kantslibning på dårligt varmeledende materialer som rustfrit stål (INOX), Hastelloy®, Inconel®, titan og støbt aluminium
Beskrivelse
  • Lille fiberskive med forstærket ryg
  • Slibeaktive tilsætningsstoffer i slibemidlet keramikkorn sørger for en køligere slibning, forhindrer tilstopning og sørger for en øget slibeydelse
  • Takket være COMBIDISC®-metoden er den enkel at håndtere, tilbyder et vibrationsfrit løb og skal ikke limes eller løsnes ved hjælp af varme, hvilket gør værktøjsskift hurtige
  • Gennem opspændingssystemet CD råder skrueforbindelsen på værktøjssiden over et indvendigt gevind og er kompatibel med følgende systemer: PSG, Power Lock type II "turn on", SocAtt og Turn-On
  • Med "PFERDERGONOMICS®" reduceres vibrations-, støj- og støvudviklingen under brug, og arbejdskomforten forbedres
  • Bemærk venligst, at det af sikkerhedshensyn ikke er tilladt at overskride det maksimalt tilladte omdrejningstal
  • For en lang levetid og ensartet slibeydelse bør du anvende en egnet slibeolie
Tekniske data
  • Materiale slibemiddel - Keramikkorn COOL
  • Egnet til - Rustfrit stål (INOX), Hastelloy®, Inconel®, titan, støbt aluminium
  • Diameter - 50 eller 75 mm
  • Kornstørrelse - 36 til 120
  • Anbefalet omdrejningstal - 2500 til 13000 min-¹
  • Maks. till. periferihastighed - 50 m/s
  • Opspændingssystem - CD
  • Pakningsenhed - 50 og 100 stk.
Udførelse (8)
grænse udvælgelse
Betegnelse
Diameter
Kornstørrelse
Anbefalet omdrejningstal
VE
Anzeigen als liste Tabel
Artikel-nr. Betegnelse Diameter Kornstørrelse Anbefalet omdrejningstal VE pris ex. moms
658142749503 CDF 50 CO-COOL 36 50 mm 36 3800 - 13000 min-¹ 100 stk.
DKK 2.160,00
(DKK 21,60 / stk.)
inkl. momsDKK 2.160,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658142749505 CDF 50 CO-COOL 50 50 mm 50 3800 - 13000 min-¹ 100 stk.
DKK 1.880,00
(DKK 18,80 / stk.)
inkl. momsDKK 1.880,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658142749508 CDF 50 CO-COOL 80 50 mm 80 3800 - 13000 min-¹ 100 stk.
DKK 1.840,00
(DKK 18,40 / stk.)
inkl. momsDKK 1.840,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658142749512 CDF 50 CO-COOL 120 50 mm 120 3800 - 13000 min-¹ 100 stk.
DKK 1.840,00
(DKK 18,40 / stk.)
inkl. momsDKK 1.840,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658142749703 CDF 75 CO-COOL 36 75 mm 36 2500 - 9000 min-¹ 50 stk.
DKK 1.550,00
(DKK 31,00 / stk.)
inkl. momsDKK 1.550,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658142749705 CDF 75 CO-COOL 50 75 mm 50 2500 - 9000 min-¹ 50 stk.
DKK 1.400,00
(DKK 28,00 / stk.)
inkl. momsDKK 1.400,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658142749708 CDF 75 CO-COOL 80 75 mm 80 2500 - 9000 min-¹ 50 stk.
DKK 1.330,00
(DKK 26,60 / stk.)
inkl. momsDKK 1.330,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658142749712 CDF 75 CO-COOL 120 75 mm 120 2500 - 9000 min-¹ 50 stk.
DKK 1.330,00
(DKK 26,60 / stk.)
inkl. momsDKK 1.330,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
Tilbehør til denne artikel
Bedømmelser


Der blev ikke afgivet en bedømmelse endnu
søgeord: Fiberskive, Fiberskiver, Fiberskive, Fiberskiver, Fiberskive, Fiberskiver, Lille fiberskive, Små fiberskiver, Lille fiberskive, Små fiberskiver, Lille fiberskive, Små fiberskiver, lille fiberskive, små fiberskiver, PFERD fiberskive, PFERD lille fiberskive, Slibeskive, Slibeskiver, Slibeskive, Slibeskiver, Slibeskive, Slibeskiver, PFERD slibeskive, Slibemidler, Slibemiddel, Slibemiddel, Slibeblad, Slibeblad, Slibeblad, slibe, Rustfrit stål, Hastelloy®, Inconel®, Titan, Støbt aluminium, Værktøjsbygning, Maskinbygning, Formbygning, Luftfartsindustri, Rumfartsindustri, Motorreparation, Beholderbygning, Apparatbygning, CD, Opspændingssystem CD, PFERD COMBIDISC®, COMBIDISC, COMBIDISC®, PFERD, PSG, Power Lock type II "turn on", SocAtt, Turn-On