Fiberskive - PFERD COMBIDISC® - lille - Keramikkorn - Opspændingssystem CD - Pris pr. stk.

Indsatsområde
  • Fiberskiven anvendes inden for værktøjs-, form- og modelbygning, i bil-, luftfarts- og rumfartsindustrien samt ved fremstilling af motorer, beholdere og apparater
  • Den er velegnet til flade- og kantslibning på dårligt varmeledende materialer som rustfrit stål (INOX), Hastelloy®, Inconel®, titan og støbt aluminium
Beskrivelse
  • Lille fiberskive med forstærket ryg
  • Slibeaktive tilsætningsstoffer i slibemidlet keramikkorn sørger for en køligere slibning, forhindrer tilstopning og sørger for en øget slibeydelse
  • Takket være COMBIDISC®-metoden er den enkel at håndtere, tilbyder et vibrationsfrit løb og skal ikke limes eller løsnes ved hjælp af varme, hvilket gør værktøjsskift hurtige
  • Gennem opspændingssystemet CD råder skrueforbindelsen på værktøjssiden over et indvendigt gevind og er kompatibel med følgende systemer: PSG, Power Lock type II "turn on", SocAtt og Turn-On
  • Med "PFERDERGONOMICS®" reduceres vibrations-, støj- og støvudviklingen under brug, og arbejdskomforten forbedres
  • Bemærk venligst, at det af sikkerhedshensyn ikke er tilladt at overskride det maksimalt tilladte omdrejningstal
  • For en lang levetid og ensartet slibeydelse bør du anvende en egnet slibeolie
Tekniske data
  • Materiale slibemiddel - Keramikkorn COOL
  • Egnet til - Rustfrit stål (INOX), Hastelloy®, Inconel®, titan, støbt aluminium
  • Diameter - 50 eller 75 mm
  • Kornstørrelse - 36 til 120
  • Anbefalet omdrejningstal - 2500 til 13000 min-¹
  • Maks. till. periferihastighed - 50 m/s
  • Opspændingssystem - CD
  • Pakningsenhed - 50 og 100 stk.
Udførelse (8)
grænse udvælgelse
Betegnelse
Diameter
Kornstørrelse
Anbefalet omdrejningstal
VE
Anzeigen als liste Tabel
Varenr.: 658142749503
Udførelse
BetegnelseCDF 50 CO-COOL 36
Diameter50 mm
Kornstørrelse36
Anbefalet omdrejningstal3800 - 13000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 2.160,00
(DKK 21,60 / stk.)
inkl. momsDKK 2.160,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658142749505
Udførelse
BetegnelseCDF 50 CO-COOL 50
Diameter50 mm
Kornstørrelse50
Anbefalet omdrejningstal3800 - 13000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.880,00
(DKK 18,80 / stk.)
inkl. momsDKK 1.880,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658142749508
Udførelse
BetegnelseCDF 50 CO-COOL 80
Diameter50 mm
Kornstørrelse80
Anbefalet omdrejningstal3800 - 13000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.840,00
(DKK 18,40 / stk.)
inkl. momsDKK 1.840,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658142749512
Udførelse
BetegnelseCDF 50 CO-COOL 120
Diameter50 mm
Kornstørrelse120
Anbefalet omdrejningstal3800 - 13000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.840,00
(DKK 18,40 / stk.)
inkl. momsDKK 1.840,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658142749703
Udførelse
BetegnelseCDF 75 CO-COOL 36
Diameter75 mm
Kornstørrelse36
Anbefalet omdrejningstal2500 - 9000 min-¹
VE50 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.550,00
(DKK 31,00 / stk.)
inkl. momsDKK 1.550,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658142749705
Udførelse
BetegnelseCDF 75 CO-COOL 50
Diameter75 mm
Kornstørrelse50
Anbefalet omdrejningstal2500 - 9000 min-¹
VE50 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.400,00
(DKK 28,00 / stk.)
inkl. momsDKK 1.400,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658142749708
Udførelse
BetegnelseCDF 75 CO-COOL 80
Diameter75 mm
Kornstørrelse80
Anbefalet omdrejningstal2500 - 9000 min-¹
VE50 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.330,00
(DKK 26,60 / stk.)
inkl. momsDKK 1.330,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658142749712
Udførelse
BetegnelseCDF 75 CO-COOL 120
Diameter75 mm
Kornstørrelse120
Anbefalet omdrejningstal2500 - 9000 min-¹
VE50 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.330,00
(DKK 26,60 / stk.)
inkl. momsDKK 1.330,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Tilbehør til denne artikel
Bedømmelser


Der blev ikke afgivet en bedømmelse endnu
søgeord: Fiberskive, Fiberskiver, Fiberskive, Fiberskiver, Fiberskive, Fiberskiver, Lille fiberskive, Små fiberskiver, Lille fiberskive, Små fiberskiver, Lille fiberskive, Små fiberskiver, lille fiberskive, små fiberskiver, PFERD fiberskive, PFERD lille fiberskive, Slibeskive, Slibeskiver, Slibeskive, Slibeskiver, Slibeskive, Slibeskiver, PFERD slibeskive, Slibemidler, Slibemiddel, Slibemiddel, Slibeblad, Slibeblad, Slibeblad, slibe, Rustfrit stål, Hastelloy®, Inconel®, Titan, Støbt aluminium, Værktøjsbygning, Maskinbygning, Formbygning, Luftfartsindustri, Rumfartsindustri, Motorreparation, Beholderbygning, Apparatbygning, CD, Opspændingssystem CD, PFERD COMBIDISC®, COMBIDISC, COMBIDISC®, PFERD, PSG, Power Lock type II "turn on", SocAtt, Turn-On