FESTO - QSH - Reducerende stikmuffe - PBT - Ø1 6 til 16 mm - Ø2 4 til 12 mm - VE 1/10 stk. - Pris pr. VE

(demo eksemplar)
Indsatsområde
  • Den reducerende stikmuffe QSH er velegnet til brug af slanger med forskellige diametre i pneumatiske anlæg. Den er egnet til både trykluft og vanddrift og tillader smurt drift. Stikmuffen giver en sikker forbindelse ved brug i trykområder op til 14 bar samt i fugtige omgivelser eller ved kontakt med vand op til 60°C.
Beskrivelse
  • Stikmuffen QSH er fremstillet af PBT og har en blå POM-udløserring. Den fungerer efter push-pull-princippet og kan monteres i enhver ønsket monteringsposition. Afhængigt af udførelsen fås stikforbinderen i nominelle bredder fra 2,3 til 7,8 mm.
  • Stikmuffen har korrosionsbestandighedsklasse KBK 1 for lav korrosionsbelastning og er desuden RoHS-kompatibel.
Tekniske data
  • Materiale hus - PBT
  • Materiale udløserring - POM
  • Materialehenvisning - RoHS-kompatibel
  • Konstruktionsstørrelse - Standard
  • Monteringsposition - vilkårlig
  • Konstruktiv opbygning - Push-pull-princip
  • Driftstryk hele temperaturområdet - -0,95 til 6 bar
  • Temperaturafhængigt driftstryk - -0,95 til 14 bar
  • Omgivelsestemperatur - -10 til 80°C
  • Stikmuffe-Ø 1 - 6 til 16 mm
  • Stikmuffe-Ø 2 - 4 til 12 mm
  • Nominel bredde - 2,3 til 7,8 mm
  • Driftsmedie - Trykluft iht. ISO 8573-1:2010 [7:-:-], vand iht. producentens erklæring
  • Henvisning til drifts- og styremedium - Smurt drift mulig
  • Korrosionsbestandighedsklasse KBK - 1 - lav korrosionsbelastning
  • Maritim klassificering - se certifikat
  • Farve udløserring - blå
  • Længde - 36,7 til 54,4 mm
  • Produktvægt - 0,5 til 4,2 g
  • VE - 1 eller 10 stk.
  • Pris pr. VE
Udførelse (8)
grænse udvælgelse
Ø 1
Ø 2
NW
Længde
VE
Type
Delenr.
Anzeigen als liste Tabel
Artikel-nr. Ø 1 Ø 2 NW Længde VE Type Delenr. pris ex. moms
973024651000 6 mm 4 mm 2,3 mm 36,7 mm 10 stk. QSH-6-4 153257
DKK 265,00
(DKK 26,50 / stk.)
inkl. momsDKK 265,00
plus DKK 120,00 fragt
973024651001 8 mm 4 mm 2,3 mm 41,1 mm 10 stk. QSH-8-4 130625
DKK 336,00
(DKK 33,60 / stk.)
inkl. momsDKK 336,00
plus DKK 120,00 fragt
973024651002 8 mm 6 mm 3,8 mm 40,5 mm 10 stk. QSH-8-6 153258
DKK 292,00
(DKK 29,20 / stk.)
inkl. momsDKK 292,00
plus DKK 120,00 fragt
973024651003 10 mm 6 mm 3,8 mm 43,7 mm 10 stk. QSH-10-6 130626
DKK 358,00
(DKK 35,80 / stk.)
inkl. momsDKK 358,00
plus DKK 120,00 fragt
973024651004 10 mm 8 mm 4,9 mm 44,0 mm 10 stk. QSH-10-8 153259
DKK 320,00
(DKK 32,00 / stk.)
inkl. momsDKK 320,00
plus DKK 120,00 fragt
973024651005 12 mm 8 mm 4,9 mm 47,5 mm 10 stk. QSH-12-8 130627
DKK 463,00
(DKK 46,30 / stk.)
inkl. momsDKK 463,00
plus DKK 120,00 fragt
973024651006 12 mm 10 mm 7,1 mm 49,6 mm 10 stk. QSH-12-10 153260
DKK 354,00
(DKK 35,40 / stk.)
inkl. momsDKK 354,00
plus DKK 120,00 fragt
973024651007 16 mm 12 mm 7,8 mm 54,4 mm 1 stk. QSH-16-12 153261
DKK 36,10
inkl. momsDKK 36,10
plus DKK 120,00 fragt
Bedømmelser


Der blev ikke afgivet en bedømmelse endnu
søgeord: Festo-originaldele, Originaldele, QSH-10-6, QSH-10-8, QSH-12-10, QSH-12-8, QSH-16-12, QSH-6-4, QSH-8-4, QSH-8-6, stikforbinder, stikforbinder, Slangeforbindelse, Slangeforbinder, stikforbinder, Stikmuffe, Stikmuffer, Reducerende stikmuffe, Reducerende stikmuffer, reducerende stikmuffe, reducerende stikmuffer