FESTO - QSH - Reducerende stikmuffe - PBT - Ø1 6 til 16 mm - Ø2 4 til 12 mm - VE 1/10 stk. - Pris pr. VE

(demo eksemplar)
Indsatsområde
  • Den reducerende stikmuffe QSH er velegnet til brug af slanger med forskellige diametre i pneumatiske anlæg. Den er egnet til både trykluft og vanddrift og tillader smurt drift. Stikmuffen giver en sikker forbindelse ved brug i trykområder op til 14 bar samt i fugtige omgivelser eller ved kontakt med vand op til 60°C.
Beskrivelse
  • Stikmuffen QSH er fremstillet af PBT og har en blå POM-udløserring. Den fungerer efter push-pull-princippet og kan monteres i enhver ønsket monteringsposition. Afhængigt af udførelsen fås stikforbinderen i nominelle bredder fra 2,3 til 7,8 mm.
  • Stikmuffen har korrosionsbestandighedsklasse KBK 1 for lav korrosionsbelastning og er desuden RoHS-kompatibel.
Tekniske data
  • Materiale hus - PBT
  • Materiale udløserring - POM
  • Materialehenvisning - RoHS-kompatibel
  • Konstruktionsstørrelse - Standard
  • Monteringsposition - vilkårlig
  • Konstruktiv opbygning - Push-pull-princip
  • Driftstryk hele temperaturområdet - -0,95 til 6 bar
  • Temperaturafhængigt driftstryk - -0,95 til 14 bar
  • Omgivelsestemperatur - -10 til 80°C
  • Stikmuffe-Ø 1 - 6 til 16 mm
  • Stikmuffe-Ø 2 - 4 til 12 mm
  • Nominel bredde - 2,3 til 7,8 mm
  • Driftsmedie - Trykluft iht. ISO 8573-1:2010 [7:-:-], vand iht. producentens erklæring
  • Henvisning til drifts- og styremedium - Smurt drift mulig
  • Korrosionsbestandighedsklasse KBK - 1 - lav korrosionsbelastning
  • Maritim klassificering - se certifikat
  • Farve udløserring - blå
  • Længde - 36,7 til 54,4 mm
  • Produktvægt - 0,5 til 4,2 g
  • VE - 1 eller 10 stk.
  • Pris pr. VE
Udførelse (8)
grænse udvælgelse
Ø 1
Ø 2
NW
Længde
VE
Type
Delenr.
Anzeigen als liste Tabel
Varenr.: 973024651000
Udførelse
Ø 16 mm
Ø 24 mm
NW2,3 mm
Længde36,7 mm
VE10 stk.
TypeQSH-6-4
Delenr.153257
DKK 265,00
(DKK 26,50 / stk.)
inkl. momsDKK 265,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 973024651001
Udførelse
Ø 18 mm
Ø 24 mm
NW2,3 mm
Længde41,1 mm
VE10 stk.
TypeQSH-8-4
Delenr.130625
DKK 336,00
(DKK 33,60 / stk.)
inkl. momsDKK 336,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 973024651002
Udførelse
Ø 18 mm
Ø 26 mm
NW3,8 mm
Længde40,5 mm
VE10 stk.
TypeQSH-8-6
Delenr.153258
DKK 292,00
(DKK 29,20 / stk.)
inkl. momsDKK 292,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 973024651003
Udførelse
Ø 110 mm
Ø 26 mm
NW3,8 mm
Længde43,7 mm
VE10 stk.
TypeQSH-10-6
Delenr.130626
DKK 358,00
(DKK 35,80 / stk.)
inkl. momsDKK 358,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 973024651004
Udførelse
Ø 110 mm
Ø 28 mm
NW4,9 mm
Længde44,0 mm
VE10 stk.
TypeQSH-10-8
Delenr.153259
DKK 320,00
(DKK 32,00 / stk.)
inkl. momsDKK 320,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 973024651005
Udførelse
Ø 112 mm
Ø 28 mm
NW4,9 mm
Længde47,5 mm
VE10 stk.
TypeQSH-12-8
Delenr.130627
DKK 463,00
(DKK 46,30 / stk.)
inkl. momsDKK 463,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 973024651006
Udførelse
Ø 112 mm
Ø 210 mm
NW7,1 mm
Længde49,6 mm
VE10 stk.
TypeQSH-12-10
Delenr.153260
DKK 354,00
(DKK 35,40 / stk.)
inkl. momsDKK 354,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 973024651007
Udførelse
Ø 116 mm
Ø 212 mm
NW7,8 mm
Længde54,4 mm
VE1 stk.
TypeQSH-16-12
Delenr.153261
DKK 36,10
inkl. momsDKK 36,10
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Bedømmelser


Der blev ikke afgivet en bedømmelse endnu
søgeord: Festo-originaldele, Originaldele, QSH-10-6, QSH-10-8, QSH-12-10, QSH-12-8, QSH-16-12, QSH-6-4, QSH-8-4, QSH-8-6, stikforbinder, stikforbinder, Slangeforbindelse, Slangeforbinder, stikforbinder, Stikmuffe, Stikmuffer, Reducerende stikmuffe, Reducerende stikmuffer, reducerende stikmuffe, reducerende stikmuffer