Slibestift - PFERD Poliflex® - Skaft-Ø 6 mm - til forædlet, hærdet stål

Indsatsområde
  • Slibestiften er velegnet til brug på kanter af komponenter fremstillet af hærdet og forædlet stål samt varmebestandige legeringer
  • den anvendes i forbindelse med bøjelige aksler, elektriske og trykluftdrevne ligeslibere
Beskrivelse
  • Slibestiften råder over en hård og formstabil binding (LHR) med en kombination af hvid Ædelkorund og siliciumkarbid som Slibemidler
  • der opnås en god materialefjernelse med en lang levetid
  • ved en skærehastighed på 30 til 40 m/s opnås de bedste resultater med Slibestiften
  • af sikkerhedsmæssige årsager må det maksimalt tilladte omdrejningstal ikke overskrides
Tekniske data
  • Materiale Slibemidler - Ædelkorund (hvid) og siliciumkarbid
  • Binding - LHR
  • Mål (D x T) - 10 x 25 til 20 x 20 mm
  • Skaft-Ø x skaftlængde - 6 x 40 mm
  • anbefalet omdrejningstal - 38000 til 75000 min-¹
  • maks. tilladt omdrejningstal - 47700 til 83200 min-¹
Udførelse (3)
grænse udvælgelse
Betegnelse
Mål (D x T)
Kornstørrelse
anbefalet omdrejningstal
maks. tilladt omdrejningstal
VE
Anzeigen als liste Tabel
Varenr.: 652341219306
Udførelse
BetegnelsePF ZY 1025/6 AWCN 60 LHR
Mål (D x T)10 x 25 mm
Kornstørrelse60
anbefalet omdrejningstal75000 min-¹
maks. tilladt omdrejningstal83200 min-¹
VE10 stk.
Produktsikkerhed
DKK 359,00
(DKK 35,90 / stk.)
inkl. momsDKK 359,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 652341219312
Udførelse
BetegnelsePF ZY 1025/6 AW 120 LHR
Mål (D x T)10 x 25 mm
Kornstørrelse120
anbefalet omdrejningstal75000 min-¹
maks. tilladt omdrejningstal83200 min-¹
VE10 stk.
Produktsikkerhed
DKK 359,00
(DKK 35,90 / stk.)
inkl. momsDKK 359,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 652341243312
Udførelse
BetegnelsePF ZY 2020/6 AW 120 LHR
Mål (D x T)20 x 20 mm
Kornstørrelse120
anbefalet omdrejningstal38000 min-¹
maks. tilladt omdrejningstal47700 min-¹
VE10 stk.
Produktsikkerhed
DKK 405,00
(DKK 40,50 / stk.)
inkl. momsDKK 405,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Bedømmelser


Der blev ikke afgivet en bedømmelse endnu
søgeord: Slibestift, Slibestift, Slibe stift, Slibe stifter, PFERD Slibestift, PFERD Poliflex® Slibestift, PFERD, PFERD Poliflex®, Poliflex, Poliflex®, slibe, finslibe, Slibestift til bøjelige aksler, Slibestift til elektriske ligeslibere, Slibestift til trykluftligeslibere, Ædelkorund, Ædelkorundslibestift, Ædelkorund-Slibestift, Ædelkorund Slibestift, finslibe, Finslibestift, PFERD finslibestift, Stål, Stålbearbejdning