Slibestift - PFERD Poliflex® - Skaft-Ø 6 mm - middelhård PUR-binding - til rustfrit stål, titanium osv. - VE 5 og 10 stk. - VE-pris pr. VE

Indsatsområde
  • Slibestiften er velegnet til finslibning af presse- og smedeværktøj samt finslibning af svejsesømme i rustfrit stål (INOX), titanium, let- og ikke-jernholdige metaller samt til forslibning som et forstadie til polering af komponenter til fødevare- og køkkenteknik. Den anvendes i forbindelse med fleksible aksler, elektriske og trykluftdrevne ligeslibere.
Beskrivelse
  • Slibestiften er fremstillet med en speciel og middelhård PUR-binding, der er homogent gennemtrængt af siliciumcarbid-slibekorn. På grund af den middelhårde binding øges aggressiviteten under slibning i modsætning til udførelsen med blød binding; den åbne struktur og den elastiske binding sørger for en kølig slibning. Slibestiften opnår et meget fint slibebillede
  • ved en skærehastighed på 10 til 15 m/s opnår slibestiften den bedste ydeevne.
  • Af sikkerhedsmæssige årsager må det maks. tilladte omdrejningstal ikke overskrides.
Tekniske data
  • Materiale slibemidler - Siliciumcarbid
  • PUR-binding - middelhård
  • Besatmål (D x T) - 10 x 25 til 32 x 32 mm
  • Skaftmål (D x L) - 6 x 40 mm
  • Kornstørrelse - 80 til 220
  • anbef. omdrejningstal - 6000 til 19000 min-¹
  • maks. till. omdrejningstal - 8900 til 28600 min-¹
  • VE - 5 og 10 stk.
  • Pris pr. VE
Udførelse (9)
grænse udvælgelse
Betegnelse
Besatmål (D x T)
Kornstørrelse
anbef. omdrejningstal
maks. till. omdrejningstal
VE
Anzeigen als liste Tabel
Varenr.: 652341291315
Udførelse
BetegnelsePF ZY 1025/6 CN 150 PUR-MH
Besatmål (D x T)10 x 25 mm
Kornstørrelse150
anbef. omdrejningstal19000 min-¹
maks. till. omdrejningstal28600 min-¹
VE10 stk.
Produktsikkerhed
DKK 540,00
(DKK 54,00 / stk.)
inkl. momsDKK 540,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 652341291322
Udførelse
BetegnelsePF ZY 1025/6 CN 220 PUR-MH
Besatmål (D x T)10 x 25 mm
Kornstørrelse220
anbef. omdrejningstal19000 min-¹
maks. till. omdrejningstal28600 min-¹
VE10 stk.
Produktsikkerhed
DKK 540,00
(DKK 54,00 / stk.)
inkl. momsDKK 540,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 652341291508
Udførelse
BetegnelsePF ZY 1530/6 CN 80 PUR-MH
Besatmål (D x T)15 x 30 mm
Kornstørrelse80
anbef. omdrejningstal12500 min-¹
maks. till. omdrejningstal19000 min-¹
VE10 stk.
Produktsikkerhed
DKK 737,00
(DKK 73,70 / stk.)
inkl. momsDKK 737,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 652341291515
Udførelse
BetegnelsePF ZY 1530/6 CN 150 PUR-MH
Besatmål (D x T)15 x 30 mm
Kornstørrelse150
anbef. omdrejningstal12500 min-¹
maks. till. omdrejningstal19000 min-¹
VE10 stk.
Produktsikkerhed
DKK 737,00
(DKK 73,70 / stk.)
inkl. momsDKK 737,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 652341291522
Udførelse
BetegnelsePF ZY 1530/6 CN 220 PUR-MH
Besatmål (D x T)15 x 30 mm
Kornstørrelse220
anbef. omdrejningstal12500 min-¹
maks. till. omdrejningstal19000 min-¹
VE10 stk.
Produktsikkerhed
DKK 737,00
(DKK 73,70 / stk.)
inkl. momsDKK 737,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 652341293208
Udførelse
BetegnelsePF ZY 2030/6 CN 80 PUR-MH
Besatmål (D x T)20 x 30 mm
Kornstørrelse80
anbef. omdrejningstal9500 min-¹
maks. till. omdrejningstal14300 min-¹
VE10 stk.
Produktsikkerhed
DKK 769,00
(DKK 76,90 / stk.)
inkl. momsDKK 769,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 652341293215
Udførelse
BetegnelsePF ZY 2030/6 CN 150 PUR-MH
Besatmål (D x T)20 x 30 mm
Kornstørrelse150
anbef. omdrejningstal9500 min-¹
maks. till. omdrejningstal14300 min-¹
VE10 stk.
Produktsikkerhed
DKK 769,00
(DKK 76,90 / stk.)
inkl. momsDKK 769,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 65234293408
Udførelse
BetegnelsePF ZY 3232/6 CN 80 PUR-MH
Besatmål (D x T)32 x 32 mm
Kornstørrelse80
anbef. omdrejningstal6000 min-¹
maks. till. omdrejningstal8900 min-¹
VE5 stk.
Produktsikkerhed
DKK 443,00
(DKK 88,60 / stk.)
inkl. momsDKK 443,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 652341293415
Udførelse
BetegnelsePF ZY 3232/6 CN 150 PUR-MH
Besatmål (D x T)32 x 32 mm
Kornstørrelse150
anbef. omdrejningstal6000 min-¹
maks. till. omdrejningstal8900 min-¹
VE5 stk.
Produktsikkerhed
DKK 443,00
(DKK 88,60 / stk.)
inkl. momsDKK 443,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Bedømmelser


Der blev ikke afgivet en bedømmelse endnu
søgeord: Slibestift, Slibestift, Slibestift, Slibestift, PFERD Slibestift, PFERD Poliflex® Slibestift, Stift, slibe, PUR, PUR-binding, middelhård PUR-binding, Slibestift med middelhård binding, Slibestift med middelhård PUR-binding, Slibestift med binding, Slibestift med PUR-binding, PFERD Slibestift med PUR-binding, Siliciumcarbid, Siliciumcarbid-slibestift, Siliciumcarbid-slibestift, Siliciumcarbid slibestift, Slibestift af siliciumcarbid, finslibe, forslibe, Rustfrit stål, Titanium, Ikke-jernholdigt metal, Fleksible aksler, El-slibere, Trykluftslibere, Tilbehør til fleksible aksler, Tilbehør til el-slibere, Tilbehør til trykluftslibere, Slibestift til el-slibere, Slibestift til fleksible aksler, Slibestift til trykluftslibere, PFERD, PFERD Poliflex®, Poliflex, Poliflex®