Slibestift - PFERD Poliflex® - Skaft-Ø 6 mm - Kugleform - til stål, rustfrit stål, ikke-jernholdige metaller - VE 5 og 10 stk. - Pris pr. VE

Indsatsområde
  • Slibestiften er velegnet til finslibning af kanter, overgange, rundinger, boringer, prægestempler og turbineskovle på emner af stål, rustfrit stål og ikke-jernholdige metaller. Den anvendes i forbindelse med fleksible aksler, elektriske ligeslibere og trykluftligeslibere.
Beskrivelse
  • Slibestiften i kugleform har en blød binding (GR) på elastomerbasis med slibemidlet ædelkorund; den bløde og elastiske kornbinding giver en blød og fin slibeadfærd. Slibebilledet er særligt glansfuldt og fint, og med en skærehastighed på 10 til 12 m/s opnås de bedste resultater med slibestiften.
  • Af sikkerhedsmæssige årsager må det maks. tilladte omdrejningstal ikke overskrides.
Tekniske data
  • Materiale slibemidler - ædelkorund
  • Binding - GR
  • Udførelse - Kugleform
  • Diameter - 12 til 30 mm
  • Skaft-Ø x skaftlængde - 6 x 40 mm
  • anbefalet omdrejningstal - 6500 til 16000 min-¹
  • maks. tilladt omdrejningstal - 9500 til 23800 min-¹
  • VE - 5 og 10 stk.
  • Pris pr. VE
Udførelse (5)
grænse udvælgelse
Betegnelse
Diameter
anbefalet omdrejningstal
maks. tilladt omdrejningstal
VE
Anzeigen als liste Tabel
Varenr.: 652341425112
Udførelse
BetegnelsePF KU 12/6 AR 120 GR
Diameter12 mm
anbefalet omdrejningstal16000 min-¹
maks. tilladt omdrejningstal23800 min-¹
VE10 stk.
Produktsikkerhed
DKK 393,00
(DKK 39,30 / stk.)
inkl. momsDKK 393,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 652341434112
Udførelse
BetegnelsePF KU 15/6 AR 120 GR
Diameter15 mm
anbefalet omdrejningstal12500 min-¹
maks. tilladt omdrejningstal19000 min-¹
VE10 stk.
Produktsikkerhed
DKK 393,00
(DKK 39,30 / stk.)
inkl. momsDKK 393,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 652341443112
Udførelse
BetegnelsePF KU 20/6 AR 120 GR
Diameter20 mm
anbefalet omdrejningstal9500 min-¹
maks. tilladt omdrejningstal14300 min-¹
VE10 stk.
Produktsikkerhed
DKK 438,00
(DKK 43,80 / stk.)
inkl. momsDKK 438,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 652341449112
Udførelse
BetegnelsePF KU 25/6 AR 120 GR
Diameter25 mm
anbefalet omdrejningstal7500 min-¹
maks. tilladt omdrejningstal11400 min-¹
VE10 stk.
Produktsikkerhed
DKK 455,00
(DKK 45,50 / stk.)
inkl. momsDKK 455,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 652341452112
Udførelse
BetegnelsePF KU 30/6 AR 120 GR
Diameter30 mm
anbefalet omdrejningstal6500 min-¹
maks. tilladt omdrejningstal9500 min-¹
VE5 stk.
Produktsikkerhed
DKK 353,00
(DKK 70,60 / stk.)
inkl. momsDKK 353,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Bedømmelser


Der blev ikke afgivet en bedømmelse endnu
søgeord: Slibestift, Slibestift, Slibestift, Slibestifter, PFERD Slibestift, PFERD Poliflex® Slibestift, PFERD, PFERD Poliflex®, Poliflex, Poliflex®, slibe, Slibestift til fleksible aksler, Slibestift til elektriske ligeslibere, Slibestift til trykluftligeslibere, Ædelkorund, Ædelkorund-slibestift, Ædelkorund-slibestift, Ædelkorund slibestift, finslibning, Finslibestift, PFERD finslibestift, Stål, Rustfrit stål, Ikke-jernholdigt metal, Stålbearbejdning, Rustfri stålbearbejdning, Ikke-jernholdig metalbearbejdning, Kugleform, Slibestift i kugleform