Slibestift - PFERD Poliflex® - Skaft-Ø 3 mm - til stål, rustfrit stål, titan osv. - VE 10 stk. - Pris pr. stk.

Indsatsområde
  • Slibestiften er velegnet til finslibning af hærdede presse- og smedeværktøjer samt svejsesømme, samt til forslibning som forstadie til polering inden for turbine- og motorbyggeri på stål, rustfrit stål, titan, let- og ikke-jernholdige metaller.
  • Den anvendes i forbindelse med fleksible aksler, elektriske og trykluftdrevne ligeslibere.
Beskrivelse
  • Slibestiften råder over en meget hård og holdbar binding af normalkorund og et tekstilvævsmellemlag, kornbindingen er meget stabil, hvilket øger slibevirkningens aggressivitet. Det dannede slibebillede er mat og fint; ved en skærehastighed på 20 til 30 m/s opnås de bedste resultater med slibestiften.
  • Af sikkerhedsmæssige årsager må det maks. tilladte omdrejningstal ikke overskrides.
Tekniske data
  • Materiale Slibemidler - Normalkorund med tekstilvævsmellemlag
  • Binding - TX
  • Mål (D x L) - 6 x 10 eller 8 x 12 mm
  • Skaft-Ø x skaftlængde - 3 x 30 mm
  • Anbefalet omdrejningstal - 47500 til 63000 omdr./min.
  • Maks. tilladt omdrejningstal - 71600 til 95400 omdr./min.
  • VE 10 stk.
  • Pris pr. VE
Udførelse (4)
grænse udvælgelse
Betegnelse
Mål (D x L)
Kornstørrelse
Anbefalet omdrejningstal
Maks. tilladt omdrejningstal
VE
Anzeigen als liste Tabel
Artikel-nr. Betegnelse Mål (D x L) Kornstørrelse Anbefalet omdrejningstal Maks. tilladt omdrejningstal VE pris ex. moms
652341200708 PF ZY 0610/3 AN 80 TX 6 x 10 mm 80 63000 min-¹ 95400 min-¹ 10 stk.
DKK 508,00
(DKK 50,80 / stk.)
inkl. momsDKK 508,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed
652341200712 PF ZY 0610/3 AN 120 TX 6 x 10 mm 120 63000 min-¹ 95400 min-¹ 10 stk.
DKK 508,00
(DKK 50,80 / stk.)
inkl. momsDKK 508,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed
652341204608 PF ZY 0812/3 AN 80 TX 8 x 12 mm 80 47500 min-¹ 71600 min-¹ 10 stk.
DKK 533,00
(DKK 53,30 / stk.)
inkl. momsDKK 533,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed
652341204612 PF ZY 0812/3 AN 120 TX 8 x 12 mm 120 47500 min-¹ 71600 min-¹ 10 stk.
DKK 533,00
(DKK 53,30 / stk.)
inkl. momsDKK 533,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed
Bedømmelser


Der blev ikke afgivet en bedømmelse endnu
søgeord: Slibestift, Slibestift, Slibestift, Slibestifter, PFERD Slibestift, PFERD Poliflex® Slibestift, Finslibestift, Finslibestifter, PFERD finslibestift, PFERD, PFERD Poliflex®, Poliflex, Poliflex®, slibe, finslibe, Slibestift til fleksible aksler, Slibestift til elektriske ligeslibere, Slibestift til trykluftsligeslibere, Ædelkorund, Normalkorundslibestift, Normalkorund-slibestift, Normalkorund slibestift, finslibe, Finslibestift, PFERD finslibestift, Stål, Titan, Stålbearbejdning, Titanbearbejdning, Presseværktøjer, Smedeværktøjer, Svejsesømme, Normalkorund med tekstilvævsmellemlag