Slibeskive - PFERD COMBIDISC® - Zirkonkorund - Opspændingssystem CDR - Pris pr. stk.

Indsatsområde
  • Slibeskiven anvendes inden for værktøjs-, form- og modelfremstilling, i bil-, luftfarts- og rumfartsindustrien samt ved fremstilling af motorer, beholdere og apparater.
  • Den er velegnet til brug på alle hårde ståltyper.
Beskrivelse
  • Slibeskive med høj slibeydelse og god standtid.
  • Slibemidlet Zirkonkorund har særdeles gode spåntagningsegenskaber ved en kornstørrelse på 36 og 60 (til grovslibning).
  • Takket være COMBIDISC®-systemet er den nem at håndtere, sikrer vibrationsfri kørsel og kræver ikke limning eller termisk løsning, hvilket gør værktøjsskift hurtigt.
  • Gennem opspændingssystemet CDR har skrueforbindelsen på værktøjssiden et udvendigt gevind og er kompatibel med følgende systemer: Roloc™, Lockit, Speed Lok TR, Power Lock type III, Fastlock-system B og Roll-On.
  • Med "PFERDERGONOMICS®" reduceres udviklingen af vibration, støj og støv under brug, hvilket forbedrer arbejdskomforten.
  • Bemærk venligst, at den maks. tilladte omdrejningstal af sikkerhedsmæssige årsager ikke må overskrides.
  • Slibebladet kan anvendes sammen med mellemhårde eller hårde COMBIDISC®-slibeskiveholdere (medfølger ikke).
  • For at opnå en høj standtid og en ensartet slibeydelse bør du anvende en passende slibeolie.
Tekniske data
  • Materiale Slibemidler - Zirkonkorund
  • Velegnet til - hårde ståltyper
  • Diameter - 38 til 75 mm
  • Kornstørrelse - 36 til 80
  • Anbefalet omdrejningstal - 2500 til 16000 min-¹
  • Maks. tilladt omkredshastighed - 50 m/s
  • Opspændingssystem - CDR
  • Emballageenhed - 50 eller 100 stk.
Udførelse (9)
grænse udvælgelse
Betegnelse
Diameter
Kornstørrelse
Anbefalet omdrejningstal
VE
Anzeigen als liste Tabel
Varenr.: 658342773403
Udførelse
BetegnelseCDR 38 Z 36
Diameter38 mm
Kornstørrelse36
Anbefalet omdrejningstal5000 - 16000 min-¹
VE100 styk
Produktsikkerhed
DKK 1.190,00
(DKK 11,90 / stk.)
inkl. momsDKK 1.190,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342773406
Udførelse
BetegnelseCDR 38 Z 60
Diameter38 mm
Kornstørrelse60
Anbefalet omdrejningstal5000 - 16000 min-¹
VE100 styk
Produktsikkerhed
DKK 1.050,00
(DKK 10,50 / stk.)
inkl. momsDKK 1.050,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342773408
Udførelse
BetegnelseCDR 38 Z 80
Diameter38 mm
Kornstørrelse80
Anbefalet omdrejningstal5000 - 16000 min-¹
VE100 styk
Produktsikkerhed
DKK 1.050,00
(DKK 10,50 / stk.)
inkl. momsDKK 1.050,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342773503
Udførelse
BetegnelseCDR 50 Z 36
Diameter50 mm
Kornstørrelse36
Anbefalet omdrejningstal3800 - 13000 min-¹
VE100 styk
Produktsikkerhed
DKK 1.720,00
(DKK 17,20 / stk.)
inkl. momsDKK 1.720,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342773506
Udførelse
BetegnelseCDR 50 Z 60
Diameter50 mm
Kornstørrelse60
Anbefalet omdrejningstal3800 - 13000 min-¹
VE100 styk
Produktsikkerhed
DKK 1.440,00
(DKK 14,40 / stk.)
inkl. momsDKK 1.440,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342773508
Udførelse
BetegnelseCDR 50 Z 80
Diameter50 mm
Kornstørrelse80
Anbefalet omdrejningstal3800 - 13000 min-¹
VE100 styk
Produktsikkerhed
DKK 1.440,00
(DKK 14,40 / stk.)
inkl. momsDKK 1.440,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid: 7-10 hverdage
Varenr.: 658342773703
Udførelse
BetegnelseCDR 75 Z 36
Diameter75 mm
Kornstørrelse36
Anbefalet omdrejningstal2500 - 9000 min-¹
VE50 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.160,00
(DKK 23,20 / stk.)
inkl. momsDKK 1.160,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342773706
Udførelse
BetegnelseCDR 75 Z 60
Diameter75 mm
Kornstørrelse60
Anbefalet omdrejningstal2500 - 9000 min-¹
VE50 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.060,00
(DKK 21,20 / stk.)
inkl. momsDKK 1.060,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342773708
Udførelse
BetegnelseCDR 75 Z 80
Diameter75 mm
Kornstørrelse80
Anbefalet omdrejningstal2500 - 9000 min-¹
VE50 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.060,00
(DKK 21,20 / stk.)
inkl. momsDKK 1.060,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Tilbehør til denne artikel
Bedømmelser


Der blev ikke afgivet en bedømmelse endnu
søgeord: Slibemidler, Slibemiddel, Slibemiddel, Slibeskive, Slibeskiver, Slibeskive, Slibeskive, Slibeskiver, slibe, Sliberondel, Rondeller, Sliberondel, Sliberondeller, PFERD slibeblad, Zirkonkorund, Zirkonkorund-slibeblad, Zirkonkorund-slibeblade, Zirkonkorund-slibeblad, Zirkonkorund slibeblad, Slibeblad af zirkonkorund, Slibemidler af zirkonkorund, Værktøjsfremstilling, Maskinfremstilling, Formfremstilling, Luftfartsindustri, Rumfartsindustri, Motorreparation, Beholderfremstilling, Apparatfremstilling, CD, Opspændingssystem CD, PFERD COMBIDISC®, COMBIDISC, COMBIDISC®, PFERD, Roloc™, Lockit, Speed Lok TR, Power Lock type III, Fastlock-system B, Roll-On