Slibeskive - PFERD COMBIDISC® - Zirkonkorund - Opspændingssystem CD - Pris pr. stk.

Indsatsområde
  • Slibeskiven anvendes inden for værktøjs-, form- og modelbyg, i bil-, luftfarts- og rumfartsindustrien samt ved fremstilling af motorer, beholdere og apparater
  • den er velegnet til brug på alle hårde ståltyper
Beskrivelse
  • Slibeskive med høj slibeydelse og god standtid
  • Slibemidlet Zirkonkorund har særdeles gode spåntagningsegenskaber ved en kornstørrelse på 36 og 60 (ved grovslibning)
  • Takket være COMBIDISC®-systemet er den let at håndtere, giver en vibrationsfri gang og skal ikke limes eller løsnes med varme, hvilket gør værktøjsskift hurtigt
  • Gennem opspændingssystemet CD har skrueforbindelsen på værktøjssiden et indvendigt gevind og er kompatibel med følgende systemer: PSG, Power Lock type II "turn on", SocAtt og Turn-On
  • Med "PFERDERGONOMICS®" reduceres udviklingen af vibrationer, støj og støv under brug, hvilket forbedrer arbejdskomforten
  • Bemærk venligst, at den maks. tilladte omdrejningstal af sikkerhedsmæssige årsager ikke må overskrides
  • Slibeskiven kan anvendes med middelhårde eller hårde COMBIDISC®-slibeskiveholdere (medfølger ikke)
  • For en lang standtid og konstant slibeydelse bør du anvende en egnet slibeolie
Tekniske data
  • Materiale Slibemidler - Zirkonkorund
  • Egnet til - hårde ståltyper
  • Diameter - 38 til 75 mm
  • Kornstørrelse - 36 til 80
  • Anbefalet omdrejningstal - 2500 til 16000 min-¹
  • Maks. tilladte periferihastighed - 50 m/s
  • Opspændingssystem - CD
  • Enhed - 50 og 100 stk.
Udførelse (9)
grænse udvælgelse
Betegnelse
Diameter
Kornstørrelse
Anbefalet omdrejningstal
VE
Anzeigen als liste Tabel
Artikel-nr. Betegnelse Diameter Kornstørrelse Anbefalet omdrejningstal VE pris ex. moms
658342753403 CD 38 Z 36 38 mm 36 5000 - 16000 min-¹ 100 stk.
DKK 1.190,00
(DKK 11,90 / stk.)
inkl. momsDKK 1.190,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658342753406 CD 38 Z 60 38 mm 60 5000 - 16000 min-¹ 100 stk.
DKK 1.050,00
(DKK 10,50 / stk.)
inkl. momsDKK 1.050,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658342753408 CD 38 Z 80 38 mm 80 5000 - 16000 min-¹ 100 stk.
DKK 1.050,00
(DKK 10,50 / stk.)
inkl. momsDKK 1.050,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658342753503 CD 50 Z 36 50 mm 36 3800 - 13000 min-¹ 100 stk.
DKK 1.720,00
(DKK 17,20 / stk.)
inkl. momsDKK 1.720,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658342753506 CD 50 Z 60 50 mm 60 3800 - 13000 min-¹ 100 stk.
DKK 1.440,00
(DKK 14,40 / stk.)
inkl. momsDKK 1.440,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658342753508 CD 50 Z 80 50 mm 80 3800 - 13000 min-¹ 100 stk.
DKK 1.440,00
(DKK 14,40 / stk.)
inkl. momsDKK 1.440,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658342753703 CD 75 Z 36 75 mm 36 2500 - 9000 min-¹ 50 stk.
DKK 1.160,00
(DKK 23,20 / stk.)
inkl. momsDKK 1.160,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658342753706 CD 75 Z 60 75 mm 60 2500 - 9000 min-¹ 50 stk.
DKK 1.060,00
(DKK 21,20 / stk.)
inkl. momsDKK 1.060,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658342753708 CD 75 Z 80 75 mm 80 2500 - 9000 min-¹ 50 stk.
DKK 1.060,00
(DKK 21,20 / stk.)
inkl. momsDKK 1.060,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
Tilbehør til denne artikel
Bedømmelser


Der blev ikke afgivet en bedømmelse endnu
søgeord: Slibemidler, Slibemidler, Slibemiddel, Slibeskive, Slibeskiver, Slibeskive, Slibeskive, Slibeskiver, slibe, Sliberondel, Rondeller, Sliberondel, Sliberondeller, PFERD slibeblad, Zirkonkorund, Zirkonkorund-slibeblad, Zirkonkorund-slibeblade, Zirkonkorund-slibeblad, Zirkonkorund slibeblad, Slibeblad af zirkonkorund, Slibemidler af zirkonkorund, Værktøjsbyg, Maskinbyg, Formbyg, Luftfartsindustri, Rumfartsindustri, Motorreparation, Beholderbyg, Apparatbyg, CD, Opspændingssystem CD, PFERD COMBIDISC®, COMBIDISC, COMBIDISC®, PFERD, PSG, Power Lock type II "turn on", SocAtt, Turn-On