Slibeskive - PFERD COMBIDISC® - SiC - Opspændingssystem CDR - Pris pr. stk.

Indsatsområde
  • Slibeskiven anvendes inden for værktøjs-, form- og modelbyg, i bilindustrien samt ved fremstilling af motorer, beholdere og apparater
  • På grund af slibemidlet er den særligt velegnet til flyindustrien, da det her for bearbejdning af motordele for det meste kun er slibemidlet siliciumkarbid, der er tilladt
  • Den er velegnet til bearbejdning af ikke-jernholdige metaller, højtlegeret stål, fiberforstærket plast og især titanium
Beskrivelse
  • Slibeskive med slibemidlet siliciumkarbid, som er godkendt til fremstilling af motordele
  • Takket være COMBIDISC®-processen er den nem at håndtere, giver en vibrationsfri gang og skal hverken limes eller løsnes ved hjælp af varme, hvilket gør værktøjsskift hurtigt
  • Gennem opspændingssystemet CDR råder skrueforbindelsen på værktøjssiden over et udvendigt gevind og er kompatibel med følgende systemer: Roloc™, Lockit, Speed Lok TR, Power Lock Type III, Fastlock-System B og Roll-On
  • Med "PFERDERGONOMICS®" reduceres vibrations-, støj- og støjudviklingen under brug, hvilket forbedrer arbejdskomforten
  • Bemærk venligst, at den maks. tilladte hastighed af sikkerhedsmæssige årsager ikke må overskrides
  • For en lang levetid og ensartet slibeydelse bør du anvende en egnet slibeolie
Tekniske data
  • Materiale slibemiddel - Siliciumkarbid
  • Velegnet til - ikke-jernholdige metaller, højtlegeret stål, fiberforstærket plast, titanium
  • Diameter - 50 eller 75 mm
  • Kornstørrelse - 36 til 240
  • Anbefalet omdrejningstal - 2500 til 13000 min-¹
  • Maks. tilladte periferihastighed - 50 m/s
  • Opspændingssystem - CDR
  • Pakkestørrelse - 50 eller 100 stk.
Udførelse (10)
grænse udvælgelse
Bezeichnung
Durchmesser
Korngröße
empf. Drehzahl
VE
Anzeigen als liste Tabel
Artikel-nr. Bezeichnung Durchmesser Korngröße empf. Drehzahl VE pris ex. moms
658342774503 CDR 50 SiC 36 50 mm 36 3800 - 13000 min-¹ 100 Stk.
DKK 1.310,00
(DKK 13,10 / stk.)
inkl. momsDKK 1.310,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658342774506 CDR 50 SiC 60 50 mm 60 3800 - 13000 min-¹ 100 Stk.
DKK 1.190,00
(DKK 11,90 / stk.)
inkl. momsDKK 1.190,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658342774508 CDR 50 SiC 80 50 mm 80 3800 - 13000 min-¹ 100 Stk.
DKK 1.180,00
(DKK 11,80 / stk.)
inkl. momsDKK 1.180,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658342774512 CDR 50 SiC 120 50 mm 120 3800 - 13000 min-¹ 100 Stk.
DKK 1.180,00
(DKK 11,80 / stk.)
inkl. momsDKK 1.180,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658342774524 CDR 50 SiC 240 50 mm 240 3800 - 13000 min-¹ 100 Stk.
DKK 1.180,00
(DKK 11,80 / stk.)
inkl. momsDKK 1.180,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658342774703 CDR 75 SiC 36 75 mm 36 2500 - 9000 min-¹ 50 Stk.
DKK 873,00
(DKK 17,46 / stk.)
inkl. momsDKK 873,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658342774706 CDR 75 SiC 60 75 mm 60 2500 - 9000 min-¹ 50 Stk.
DKK 807,00
(DKK 16,14 / stk.)
inkl. momsDKK 807,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658342774708 CDR 75 SiC 80 75 mm 80 2500 - 9000 min-¹ 50 Stk.
DKK 781,00
(DKK 15,62 / stk.)
inkl. momsDKK 781,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658342774712 CDR 75 SiC 120 75 mm 120 2500 - 9000 min-¹ 50 Stk.
DKK 761,00
(DKK 15,22 / stk.)
inkl. momsDKK 761,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658342774724 CDR 75 SiC 240 75 mm 240 2500 - 9000 min-¹ 50 Stk.
DKK 761,00
(DKK 15,22 / stk.)
inkl. momsDKK 761,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
Tilbehør til denne artikel
Bedømmelser


Der blev ikke afgivet en bedømmelse endnu
søgeord: Slibemidler, Schleif-Mittel, Schleif Mittel, Schleifscheibe, Schleifscheiben, Schleif-Scheibe, Schleif Scheibe, Schleif Scheiben, schleifen, Schleifronde, Ronden, Schleif-Ronde, Schleif Ronden, PFERD Schleifblatt, NE-Metalle, NE-Metall, hochlegierter Stahl, faserverstärkter Kunststoff, Kunststoff, Titan, Werkzeugbau, Maschinenbau, Formenbau, Luftfahrtindustrie, Raumfahrtindustrie, Triebwerkreparatur, Behälterbau, Apparatebau, CDR, Aufspannsystem CDR, PFERD COMBIDISC®, COMBIDISC, COMBIDISC®, PFERD, Roloc™, Lockit, Speed Lok TR, Power Lock Typ III, Fastlock-System B, Roll-On