Slibeskive - PFERD COMBIDISC® - Korund FORTE - Opspændingssystem CD - Pris pr. pakke

Indsatsområde
  • Slibeskiven anvendes inden for værktøjs-, form- og modelfremstilling, i bil-, luftfarts- og rumfartsindustrien samt ved fremstilling af motorer, beholdere og apparater.
  • Den er velegnet til universel brug på metaller.
Beskrivelse
  • Slibeskive med høj slibeydelse og god standtid.
  • Takket være COMBIDISC®-systemet er den nem at håndtere, giver en vibrationsfri kørsel og skal ikke limes eller løsnes med varme, hvilket gør værktøjsskift hurtige.
  • Med opspændingssystemet CD har skrueforbindelsen på værktøjssiden et indvendigt gevind og er kompatibel med følgende systemer: PSG, Power Lock Type II "turn on", SocAtt og Turn-On.
  • Med "PFERDERGONOMICS®" reduceres vibrationer, støj og støvudvikling under brug, hvilket forbedrer arbejdskomforten.
  • Vær venligst opmærksom på, at det af sikkerhedsmæssige årsager ikke er tilladt at overskride den maks. tilladte omdrejningshastighed.
  • For en lang standtid og ensartet slibeydelse bør der anvendes en egnet slibeolie.
Tekniske data
  • Materiale Slibemidler - Korund A-FORTE
  • Velegnet til - Metaller
  • Diameter - 25 til 75 mm
  • Kornstørrelse - 60 FORTE til 120 FORTE
  • Anbefalet omdrejningstal - 5000 til 26000 min-¹
  • Maks. tilladt periferihastighed - 50 m/s
  • Opspændingssystem - CD
  • Pakningsstørrelse - 50 og 100 stk.
  • Pris pr. pakke
Udførelse (15)
grænse udvælgelse
Betegnelse
Diameter
Kornstørrelse
Anbefalet omdrejningstal
VE
Anzeigen als liste Tabel
Varenr.: 658342751306
Udførelse
BetegnelseCD 25 A 60 FORTE
Diameter25 mm
Kornstørrelse60 FORTE
Anbefalet omdrejningstal15000 - 26000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 715,00
(DKK 7,15 / stk.)
inkl. momsDKK 715,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342751308
Udførelse
BetegnelseCD 25 A 80 FORTE
Diameter25 mm
Kornstørrelse80 FORTE
Anbefalet omdrejningstal15000 - 26000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 715,00
(DKK 7,15 / stk.)
inkl. momsDKK 715,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342751312
Udførelse
BetegnelseCD 25 A 120 FORTE
Diameter25 mm
Kornstørrelse120 FORTE
Anbefalet omdrejningstal15000 - 26000 min-¹
VE100
Produktsikkerhed
DKK 635,00
(DKK 6,35 / stk.)
inkl. momsDKK 635,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342751403
Udførelse
BetegnelseCD 38 A 36 FORTE
Diameter38 mm
Kornstørrelse36 FORTE
Anbefalet omdrejningstal10000 - 16000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 900,00
(DKK 9,00 / stk.)
inkl. momsDKK 900,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342751406
Udførelse
BetegnelseCD 38 A 60 FORTE
Diameter38 mm
Kornstørrelse60 FORTE
Anbefalet omdrejningstal10000 - 16000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 873,00
(DKK 8,73 / stk.)
inkl. momsDKK 873,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342751408
Udførelse
BetegnelseCD 38 A 80 FORTE
Diameter38 mm
Kornstørrelse80 FORTE
Anbefalet omdrejningstal10000 - 16000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 873,00
(DKK 8,73 / stk.)
inkl. momsDKK 873,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342751412
Udførelse
BetegnelseCD 38 A 120 FORTE
Diameter38 mm
Kornstørrelse120 FORTE
Anbefalet omdrejningstal10000 - 16000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 873,00
(DKK 8,73 / stk.)
inkl. momsDKK 873,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342751503
Udførelse
BetegnelseCD 50 A 36 FORTE
Diameter50 mm
Kornstørrelse36 FORTE
Anbefalet omdrejningstal8000 - 13000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.390,00
(DKK 13,90 / stk.)
inkl. momsDKK 1.390,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342751506
Udførelse
BetegnelseCD 50 A 60 FORTE
Diameter50 mm
Kornstørrelse60 FORTE
Anbefalet omdrejningstal8000 - 13000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.190,00
(DKK 11,90 / stk.)
inkl. momsDKK 1.190,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342751508
Udførelse
BetegnelseCD 50 A 80 FORTE
Diameter50 mm
Kornstørrelse80 FORTE
Anbefalet omdrejningstal8000 - 13000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.190,00
(DKK 11,90 / stk.)
inkl. momsDKK 1.190,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342751512
Udførelse
BetegnelseCD 50 A 120 FORTE
Diameter50 mm
Kornstørrelse120 FORTE
Anbefalet omdrejningstal8000 - 13000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.190,00
(DKK 11,90 / stk.)
inkl. momsDKK 1.190,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342751703
Udførelse
BetegnelseCD 75 A 36 FORTE
Diameter75 mm
Kornstørrelse36 FORTE
Anbefalet omdrejningstal5000 - 9000 min-¹
VE50 stk.
Produktsikkerhed
DKK 946,00
(DKK 18,92 / stk.)
inkl. momsDKK 946,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342751706
Udførelse
BetegnelseCD 75 A 60 FORTE
Diameter75 mm
Kornstørrelse60 FORTE
Anbefalet omdrejningstal5000 - 9000 min-¹
VE50 stk.
Produktsikkerhed
DKK 840,00
(DKK 16,80 / stk.)
inkl. momsDKK 840,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342751708
Udførelse
BetegnelseCD 75 A 80 FORTE
Diameter75 mm
Kornstørrelse80 FORTE
Anbefalet omdrejningstal5000 - 9000 min-¹
VE50 stk.
Produktsikkerhed
DKK 840,00
(DKK 16,80 / stk.)
inkl. momsDKK 840,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342751712
Udførelse
BetegnelseCD 75 A 120 FORTE
Diameter75 mm
Kornstørrelse120 FORTE
Anbefalet omdrejningstal5000 - 9000 min-¹
VE50 stk.
Produktsikkerhed
DKK 840,00
(DKK 16,80 / stk.)
inkl. momsDKK 840,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Tilbehør til denne artikel
Bedømmelser


Der blev ikke afgivet en bedømmelse endnu
søgeord: Slibemidler, Slibemidler, Slibemiddel, Slibeskive, Slibeskiver, Slibeskive, Slibeskive, Slibeskiver, slibe, Sliberondel, Rondeller, Sliberondel, Sliberondeller, PFERD slibeblad, Korund, Korund A-FORTE, Korund FORTE, Korundslibeblad, Korundslibeblade, Korundslibeblad, Korundslibeblad, Slibeblad af korund, Slibemidler af korund, Værktøjsfremstilling, Maskinbygning, Formfremstilling, Luftfartsindustri, Rumfartsindustri, Motorreparation, Beholderfremstilling, Apparatfremstilling, CD, Opspændingssystem CD, PFERD COMBIDISC®, COMBIDISC, COMBIDISC®, PFERD, PSG, Power Lock Type II "turn on", SocAtt, Turn-On