Slibeskive - PFERD COMBIDISC® - Korund A-COOL - Opspændingssystem CD - Pris pr. stk.

Indsatsområde
  • Slibeskiven anvendes inden for værktøjs-, form- og modelbygning, i bil-, fly- og rumfartsindustrien samt i maskin-, beholder- og apparatbygning.
  • Den er velegnet til brug på vanskeligt bearbejdelige materialer såsom rustfrit stål (INOX), Hastelloy® eller Inconel®.
Beskrivelse
  • Slibeskive med høj slibeydelse og god standtid.
  • Takket være de slibeaktive tilsætningsstoffer i slibemidlet Korund forhindres tilstopning, og der opnås en køligere slibning.
  • Takket være COMBIDISC®-processen er den nem at håndtere, giver en vibrationsfri gang og skal ikke limes eller løsnes med varme, hvilket gør værktøjsskift hurtigt.
  • Med opspændingssystemet CD har skrueforbindelsen på værktøjssiden et indvendigt gevind og er kompatibel med følgende systemer: PSG, Power Lock Typ II "turn on", SocAtt og Turn-On.
  • Med "PFERDERGONOMICS®" reduceres vibrations-, støj- og støjudviklingen under brug, hvilket forbedrer arbejdskomforten.
  • Bemærk venligst, at den maks. tilladte omdrejningstal af sikkerhedshensyn ikke må overskrides.
  • For en høj standtid og en jævn slibeydelse bedes du benytte en egnet slibeolie.
Tekniske data
  • Materiale slibemiddel - Korund A-COOL
  • Egnet til - Rustfrit stål (INOX), Hastelloy®, Inconel®
  • Diameter - 50 eller 75 mm
  • Kornstørrelse - 36 til 80
  • Anbefalet omdrejningstal - 5000 til 13000 min-¹
  • Maks. tilladte periferihastighed - 50 m/s
  • Opspændingssystem - CD
  • Pakningsenhed - 50 og 100 stk.
Udførelse (6)
grænse udvælgelse
Betegnelse
Diameter
Kornstørrelse
Anbefalet omdrejningstal
VE
Anzeigen als liste Tabel
Artikel-nr. Betegnelse Diameter Kornstørrelse Anbefalet omdrejningstal VE pris ex. moms
658342752503 CD 50 A-COOL 36 50 mm 36 8000 - 13000 min-¹ 100 stk.
DKK 1.440,00
(DKK 14,40 / stk.)
inkl. momsDKK 1.440,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658342752506 CD 50 A-COOL 60 50 mm 60 8000 - 13000 min-¹ 100 stk.
DKK 1.270,00
(DKK 12,70 / stk.)
inkl. momsDKK 1.270,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658342752508 CD 50 A-COOL 80 50 mm 80 8000 - 13000 min-¹ 100 stk.
DKK 1.270,00
(DKK 12,70 / stk.)
inkl. momsDKK 1.270,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658342752703 CD 75 A-COOL 36 75 mm 36 5000 - 9000 min-¹ 50 stk.
DKK 1.010,00
(DKK 20,20 / stk.)
inkl. momsDKK 1.010,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658342752706 CD 75 A-COOL 60 75 mm 60 5000 - 9000 min-¹ 50 stk.
DKK 946,00
(DKK 18,92 / stk.)
inkl. momsDKK 946,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
658342752708 CD 75 A-COOL 80 75 mm 80 5000 - 9000 min-¹ 50 stk.
DKK 946,00
(DKK 18,92 / stk.)
inkl. momsDKK 946,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed Tilbehør til denne artikel
Tilbehør til denne artikel
Bedømmelser


Der blev ikke afgivet en bedømmelse endnu
søgeord: Slibemidler, Slibemiddel, Slibemiddel, Slibeskive, Slibeskiver, Slibeskive, Slibeskive, Slibeskiver, slibe, Sliberondel, Rondeller, Sliberondel, Sliberondeller, PFERD slibeblad, Korund, Korund A-COOL, Korund A-COOL, Korundslibeblad, Korundslibeblade, Korundslibeblad, Korundslibeblad, Slibeblad af korund, Slibemiddel af korund, Rustfrit stål, Hastelloy®, Inconel®, Værktøjsbygning, Maskinbygning, Formbygning, Flyindustri, Rumfartsindustri, Motorreparation, Beholderbygning, Apparatbygning, CD, Opspændingssystem CD, PFERD COMBIDISC®, COMBIDISC, COMBIDISC®, PFERD, PSG, Power Lock Typ II "turn on", SocAtt, Turn-On