Slibeskive - PFERD COMBIDISC® - Ø 50 eller 75 mm - Opspændingssystem CD - Pakningsstørrelse 50 eller 100 stk. - Pris pr. pakning

Indsatsområde
  • Slibeskive til universel brug på forskellige materialer og metaller, særligt velegnet til kantslibning på grund af den øgede trækstyrke
  • den anvendes inden for værktøjs- og formbygning (også modelbygning), maskin- og automobilbygning, i luft- og rumfartsindustrien samt ved reparation af motorer og konstruktion af beholdere og apparater
Beskrivelse
  • universelt anvendelig slibeskive med øget slibeydelse grundet det mere stabile bæremateriale (sammenlignet med korund-A)
  • takket være COMBIDISC®-processen er den nem at håndtere, giver en vibrationsfri gang og skal ikke limes eller løsnes med varme, hvilket gør værktøjsskift hurtigt
  • via opspændingssystemet CD har skrueforbindelsen på værktøjssiden et indvendigt gevind og er kompatibel med følgende systemer: PSG, Power Lock type II "turn on", SocAtt og Turn-On
  • med "PFERDERGONOMICS®" reduceres vibration, støj og støvudvikling under brug, hvilket forbedrer arbejdskomforten
  • bemærk venligst, at den maks. tilladte hastighed af sikkerhedsmæssige årsager ikke må overskrides
  • for en lang levetid og ensartet slibeydelse bedes du anvende en passende slibeolie
Tekniske data
  • Materiale Slibemidler - Korund A-PLUS
  • Diameter - 50 eller 75 mm
  • Kornstørrelse - 36 PLUS til 120 PLUS
  • anbefalet hastighed - 5000 til 13000 omdr./min.
  • maks. tilladt periferihastighed - 50 m/s
  • Opspændingssystem - CD
  • Pakningsstørrelse - 50 eller 100 stk.
  • Pris pr. pakning
Udførelse (8)
grænse udvælgelse
Betegnelse
Diameter
Kornstørrelse
anbefalet hastighed
VE
Anzeigen als liste Tabel
Varenr.: 658342755503
Udførelse
BetegnelseCD 50 A 36 PLUS
Diameter50 mm
Kornstørrelse36 PLUS
anbefalet hastighed8000 - 13000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.380,00
(DKK 13,80 / stk.)
inkl. momsDKK 1.380,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342755506
Udførelse
BetegnelseCD 50 A 60 PLUS
Diameter50 mm
Kornstørrelse60 PLUS
anbefalet hastighed8000 - 13000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.200,00
(DKK 12,00 / stk.)
inkl. momsDKK 1.200,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342755508
Udførelse
BetegnelseCD 50 A 80 PLUS
Diameter50 mm
Kornstørrelse80 PLUS
anbefalet hastighed8000 - 13000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.190,00
(DKK 11,90 / stk.)
inkl. momsDKK 1.190,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342755512
Udførelse
BetegnelseCD 50 A 120 PLUS
Diameter50 mm
Kornstørrelse120 PLUS
anbefalet hastighed8000 - 13000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.190,00
(DKK 11,90 / stk.)
inkl. momsDKK 1.190,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342755703
Udførelse
BetegnelseCD 75 A 36 PLUS
Diameter75 mm
Kornstørrelse36 PLUS
anbefalet hastighed5000 - 9000 min-¹
VE50 stk.
Produktsikkerhed
DKK 953,00
(DKK 19,06 / stk.)
inkl. momsDKK 953,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342755706
Udførelse
BetegnelseCD 75 A 60 PLUS
Diameter75 mm
Kornstørrelse60 PLUS
anbefalet hastighed5000 - 9000 min-¹
VE50 stk.
Produktsikkerhed
DKK 854,00
(DKK 17,08 / stk.)
inkl. momsDKK 854,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342755708
Udførelse
BetegnelseCD 75 A 80 PLUS
Diameter75 mm
Kornstørrelse80 PLUS
anbefalet hastighed5000 - 9000 min-¹
VE50 stk.
Produktsikkerhed
DKK 854,00
(DKK 17,08 / stk.)
inkl. momsDKK 854,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658342755712
Udførelse
BetegnelseCD 75 A 120 PLUS
Diameter75 mm
Kornstørrelse120 PLUS
anbefalet hastighed5000 - 9000 min-¹
VE50 stk.
Produktsikkerhed
DKK 834,00
(DKK 16,68 / stk.)
inkl. momsDKK 834,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Tilbehør til denne artikel
Bedømmelser


Der blev ikke afgivet en bedømmelse endnu
søgeord: Slibeblad, Slibeblade, Slibeblad, Slibeblade, Slibeblad, Slibeblade, Slibemidler, Slibemiddel, Slibemiddel, Slibeskive, Slibeskiver, Slibeskive, Slibeskive, Slibeskiver, slibe, Sliberondel, Rondeller, Sliberondel, Sliberondeller, PFERD slibeblad, Korund, Korund A-PLUS, Korundslibeblad, Korundslibeblade, Korundslibeblad, Korundslibeblad, Slibeblad af korund PLUS, Slibemidler af korund PLUS, Værktøjsbygning, Maskinbygning, Formbygning, Luftfartsindustri, Rumfartsindustri, Motorreparation, Beholderbygning, Apparatbygning, PFERD COMBIDISC®, COMBIDISC, COMBIDISC®, PFERD, PSG, Power Lock type II "turn on", SocAtt, Turn-On