Skæreskive - PFERD SG-ELASTIC - til stål - til kraftige vinkelslibere/kapsave - VE 10, 20 stk. - Pris pr. stk.

Indsatsområde
  • Skæreskiven er et slibemiddel, der er designet til krævende skæreopgaver, og muliggør varm- og koldskæring af profiler, rør og massive materialer af alle stål- og støbejernstyper, ikke-jernholdige metallegeringer og speciallegeringer
  • den er særligt velegnet til skæreopgaver, der kræver høj sidestabilitet, og anvendes med kraftige stationære skæremaskiner
  • skæring af afkølede valse- og smedestykker i den varme skærelinje er muligt, også egnet til materialer, der ikke eller kun vanskeligt kan saves eller skæres med brænder
Beskrivelse
  • lige skæreskive fra PFERD's ydelseslinje SG-ELASTIC med to udvendige væv
  • den fås i en blød eller middelhård udførelse og har en meget lang standtid og en meget høj sidestabilitet
  • takket være den glatte skæreflade og det rene snit ved koldskæring er efterbearbejdning ikke nødvendig
  • Skæreskiven har en selvslibende effekt, hvorved skærekvaliteten forbliver ensartet høj gennem hele skivens levetid
  • støjniveauet ved varmeskæring er med 85 til 95 dBA lavere end ved varmesavning (105 til 110 dBA)
  • af sikkerhedsmæssige årsager må det maks. tilladte omdrejningstal ikke overskrides
Tekniske data
  • Materiale slibemidler - Korund A
  • egnet til - stål, støbejern, ikke-jernholdige metallegeringer, speciallegeringer
  • Form - lige
  • Hårdhedsgrad - O (middelhård) eller L (blød)
  • Kornstørrelse - 30 (iht. ISO 8486)
  • Hul-Ø - 25,4 eller 32 mm
  • Mål (D x T/U x H) - 300 x 3 x 32 til 400 x 4 x 32 mm
  • maks. till. omdrejningstal - 3800 til 5100 min-¹
  • Maksimal arbejdshastighed - 80 m/s
  • EN-betegnelse - 41 - A - 30 - O - BF - 80 eller 41 - A - 30 - L - BF - 80 (iht. EN 12413)
  • VE - 10 og 20 stk.
Udførelse (6)
grænse udvælgelse
Betegnelse
Mål (D x T x H)
maks. till. omdrejningstal
Hårdhedsgrad
EN-betegnelse
VE
Anzeigen als liste Tabel
Artikel-nr. Betegnelse Mål (D x T x H) maks. till. omdrejningstal Hårdhedsgrad EN-betegnelse VE pris ex. moms
655266323081 80 T 300-3,0 A 30 L SG-CHOP-HD/32,0 300 x 3 x 32 mm 5100 min-¹ L (blød) 41 - A - 30 - L - BF - 80 20 stk.
DKK 1.470,00
(DKK 73,50 / stk.)
inkl. momsDKK 1.470,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed
655266323013 80 T 300-3,4 A 30 O SG-CHOP-HD/25,4 300 x 3,4 x 25,4 mm 5100 min-¹ O (middelhård) 41 - A - 30 - O - BF - 80 20 stk.
DKK 1.740,00
(DKK 87,00 / stk.)
inkl. momsDKK 1.740,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed
655266323581 80 T 350-3,0 A 30 L SG-CHOP-HD/32,0 350 x 3 x 32 mm 4400 min-¹ L (blød) 41 - A - 30 - L - BF - 80 10 stk.
DKK 905,00
(DKK 90,50 / stk.)
inkl. momsDKK 905,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed
655266323513 80 T 350-3,8 A 30 O SG-CHOP-HD/25,4 350 x 3,8 x 25,4 mm 4400 min-¹ O (middelhård) 41 - A - 30 - O - BF - 80 10 stk.
DKK 1.230,00
(DKK 123,00 / stk.)
inkl. momsDKK 1.230,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed
655266324080 80 T 400-4,0 A 30 L SG-CHOP-HD/25,4 400 x 4 x 25,4 mm 3800 min-¹ L (blød) 41 - A - 30 - L - BF - 80 10 stk.
DKK 1.310,00
(DKK 131,00 / stk.)
inkl. momsDKK 1.310,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed
655266324081 80 T 400-4,0 A 30 L SG-CHOP-HD/32,0 400 x 4 x 32 mm 3800 min-¹ L (blød) 41 - A - 30 - L - BF - 80 10 stk.
DKK 1.310,00
(DKK 131,00 / stk.)
inkl. momsDKK 1.310,00
plus DKK 120,00 fragt
Produktsikkerhed
Bedømmelser


Der blev ikke afgivet en bedømmelse endnu
søgeord: Skive, Skiver, PFERD Skive, Skæreskive, Skæreskive, Skære skive, Skære skiver, PFERD Skæreskive, stationær Skæreskive, stationære Skæreskive, stationær Skære skive, PFERD stationær Skæreskive, PFERD, PFERD SG-ELASTIC, Skæreskive SG-ELASTIC, PFERD SG-ELASTIC Skæreskive, Skæreskive til skæremaskiner, Skæremaskiner, kraftige skæremaskiner, kraftige vinkelslibere, Skæreskive til stationær brug, stationær brug, skære, varmeskære, koldskære, Stål, Støbejern, Valsestykker, Smedestykker, savbar, skærbar med brænder, Stål skære, Støbejern skære