Skæreskive - PFERD SG-ELASTIC - til stål - maks. arbejdshastighed 100 m/s - pris pr. emballageenhed

Indsatsområde
  • Skæreskiven er velegnet til skæring af massive materialer, profiler og rør af stål
  • den er velegnet til brug med stationære højtydende skæremaskiner
Beskrivelse
  • hård til blød og lige skæreskive fra PFERD's ydelseslinje SG-ELASTIC, som er udviklet specielt til stationære højtydende skæremaskiner
  • den har en optimal holdbarhed og sikrer optimale skæreresultater
  • Skæreskiven har en selvslibende effekt, hvilket betyder, at skærekvaliteten forbliver ensartet høj gennem hele skivens levetid
  • af sikkerhedsmæssige årsager må det maks. tilladte omdrejningstal ikke overskrides
Tekniske data
  • Materiale Slibemidler - korund
  • velegnet til - stål
  • Hårdhedsgrad - S (hård) til N (blød)
  • Kornstørrelse - 24 (i henhold til ISO 8486)
  • Hul-Ø - 32 eller 40 mm
  • Mål (D x T/U x H) - 250 x 1,8 x 32 til 500 x 6,3 x 40 mm
  • maks. till. omdrejningstal - 3800 til 7600 min-¹
  • Maks. arbejdshastighed - 100 m/s
  • EN-betegnelse - 41 - A - 24 - S - BF - 100, 41 - A - 24 - Q - BF - 100, 41 - A - 24 - L - BF - 100, 41 - A - 24 - N - BF - 100 (i henhold til EN 12413)
  • pris pr. emballageenhed
Udførelse (8)
grænse udvælgelse
Betegnelse
Mål (D x T x H)
maks. till. omdrejningstal
Hårdhedsgrad
EN-betegnelse
VE
Anzeigen als liste Tabel
Varenr.: 655266322132
Udførelse
Betegnelse100 T 250-1,8 A 24 Q SG-HD/32,0
Mål (D x T x H)250 x 1,8 x 32 mm
maks. till. omdrejningstal7600 min-¹
HårdhedsgradQ (middelhård)
EN-betegnelse41 - A - 24 - Q - BF - 100
VE20 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.810,00
(DKK 90,50 / stk.)
inkl. momsDKK 1.810,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 655266323195
Udførelse
Betegnelse100 T 300-3,0 A 24 N SG-HD/40,0
Mål (D x T x H)300 x 3 x 40 mm
maks. till. omdrejningstal6400 min-¹
HårdhedsgradN (blød)
EN-betegnelse41 - A - 24 - N - BF - 100
VE20 stk.
Produktsikkerhed
DKK 2.870,00
(DKK 143,50 / stk.)
inkl. momsDKK 2.870,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid: 7-10 hverdage
Varenr.: 655266323695
Udførelse
Betegnelse100 T 350-3,8 A 24 N SG-HD/40,0
Mål (D x T x H)350 x 3,8 x 40 mm
maks. till. omdrejningstal5500 min-¹
HårdhedsgradN (blød)
EN-betegnelse41 - A - 24 - N - BF - 100
VE
Produktsikkerhed
DKK 2.210,00
(DKK 110,50 / stk.)
inkl. momsDKK 2.210,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 655266324195
Udførelse
Betegnelse100 T 400-4,3 A 24 N SG-HD/40,0
Mål (D x T x H)400 x 4,3 x 40 mm
maks. till. omdrejningstal4800 min-¹
HårdhedsgradN (blød)
EN-betegnelse41 - A - 24 - N - BF - 100
VE
Produktsikkerhed
DKK 2.930,00
(DKK 146,50 / stk.)
inkl. momsDKK 2.930,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 655266324205
Udførelse
Betegnelse100 T 400-4,8 A 24 Q SG-HD/40,0
Mål (D x T x H)400 x 4,8 x 40 mm
maks. till. omdrejningstal4800 min-¹
HårdhedsgradQ (middelhård)
EN-betegnelse41 - A - 24 - Q - BF - 100
VE10 stk.
Produktsikkerhed
DKK 3.220,00
(DKK 322,00 / stk.)
inkl. momsDKK 3.220,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 655266325050
Udførelse
Betegnelse100 T 500-6,3 A 24 L SG-HD/40,0
Mål (D x T x H)500 x 6,3 x 40 mm
maks. till. omdrejningstal3800 min-¹
HårdhedsgradL (blød)
EN-betegnelse41 - A - 24 - L - BF - 100
VE
Produktsikkerhed
DKK 3.130,00
(DKK 313,00 / stk.)
inkl. momsDKK 3.130,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 655266325205
Udførelse
Betegnelse100 T 500-5,8 A 24 Q SG-HD/40,0
Mål (D x T x H)500 x 5,8 x 40 mm
maks. till. omdrejningstal3800 min-¹
HårdhedsgradQ (middelhård)
EN-betegnelse41 - A - 24 - Q - BF - 100
VE
Produktsikkerhed
DKK 2.980,00
(DKK 298,00 / stk.)
inkl. momsDKK 2.980,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 655266325225
Udførelse
Betegnelse100 T 500-5,8 A 24 S SG-HD/40,0
Mål (D x T x H)500 x 5,8 x 40 mm
maks. till. omdrejningstal3800 min-¹
HårdhedsgradS (hård)
EN-betegnelse41 - A - 24 - S - BF - 100
VE
Produktsikkerhed
DKK 2.980,00
(DKK 298,00 / stk.)
inkl. momsDKK 2.980,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Bedømmelser


Der blev ikke afgivet en bedømmelse endnu
søgeord: Skive, Skiver, PFERD skive, Skæreskive, Skæreskive, Skæreskive, Skæreskiver, PFERD Skæreskive, stationær Skæreskive, stationære Skæreskive, stationær skæreskive, PFERD stationær Skæreskive, PFERD, PFERD SG-ELASTIC, Skæreskive SG-ELASTIC, PFERD SG-ELASTIC Skæreskive, Skæreskive til skæremaskiner, Skæremaskiner, kraftfulde skæremaskiner, kraftfulde skæremaskiner, Skæreskive til stationær brug, stationær anvendelse, skære, varmskæring, koldskæring, valseprodukter, smedestykker, savskærelig, brændskærelig, skæring af støbejern, skæring af stål, stål, støbejern, højtydende maskine, højtydende skæremaskine, Skæreskive til højtydende maskiner, Skæreskive til højtydende skæremaskine