Montagemørtel FIS VL - Vinylester - 70 til 180 skaladele - inkl. 2 statiske blandere - 145 til 360 ml - pris pr. pakke

Indsatsområde
  • Montagemørtel FIS VL er godkendt til fastgørelser af standardanvendelser i revnet beton og murværk og opnår her en høj bæreevne. Injektionsmørtel FIS VL anvendes sammen med de godkendte systemkomponenter ankerstang FIS A og indvendigt gevindanker RG MI til både indendørs og udendørs brug. Montagemørtlen er godkendt til forankringer i revnet beton C20/25 til C50/60, letbeton-huldæk, huldækstegl, kalksandsten med huller, massiv kalksandsten, massive teglsten, armeringstilslutninger og porebeton. Den er desuden egnet til beton C12/C15 og huldæk af beton.
Beskrivelse
  • Den omfattende temperaturbestandighed for injektionsmørtel FIS VL muliggør et godt lastniveau selv ved høje temperaturkrav, hvilket giver en høj fleksibilitet under forarbejdningen. 2K-injektionsmørtlen på vinylesterharpiks-basis muliggør forankring i vandfyldte borehuller i beton, hvilket sikrer en hurtig arbejdsgang.
  • Harpiksen og hærderen opbevares i to separate kamre og blandes og aktiveres først under udpresning. Mørtlen injiceres boblefrit fra bunden af borehullet. Mørtlen klæber fastgørelsesmaterialet fuldt ud til borehulsvæggen og forsegler borehullet.
  • Montagemørtel FIS VL 150 C og 300 T kan forarbejdes uden specialværktøj med almindelige silikonepistoler. Påbegyndte patroner kan genbruges ved at skifte den statiske blander.
Tekniske data
  • Temperaturbestandighed - -40°C til +120°C
  • Godkendte systemkomponenter - Fischer ankerstang FIS A, Fischer indvendigt gevindanker RG MI
  • Indhold - 1 patron + 2 statiske blandere FIS MR Plus
  • Godkendelser - ETA-10-0352, ETA-15/0263, ETA-15/0539, 21909_1, GS 3.2/18-159-1r1
  • Skaladele - 70 til 180
  • Patronindhold - 145 til 360 ml
Elektromørtlen (art.nr. 921051955800) er specielt egnet til el-installationer.
Udførelse (5)
grænse udvælgelse
Skaladele
Patronindhold
Leveringsomfang
VE
Anzeigen als liste Tabel
Varenr.: 921051954700
Udførelse
Skaladele70
Patronindhold145 ml
Leveringsomfang1 patron, 2 statiske blandere
VE10 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.938,58
(DKK 193,86 / stk.)
inkl. momsDKK 1.938,58
plus DKK 120,00 fragt
Materialetillæg inkluderet: DKK 8,58
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 921051954800
Udførelse
Skaladele70
Patronindhold145 ml
Leveringsomfang1 patron, 2 statiske blandere, 6 ankerhylstre
VE10 stk.
Produktsikkerhed
DKK 2.320,25
(DKK 232,03 / stk.)
inkl. momsDKK 2.320,25
plus DKK 120,00 fragt
Materialetillæg inkluderet: DKK 10,25
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 921051955600
Udførelse
Skaladele180
Patronindhold360 ml
Leveringsomfang1 patron, 2 statiske blandere
VE6 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.275,61
(DKK 212,60 / stk.)
inkl. momsDKK 1.275,61
plus DKK 120,00 fragt
Materialetillæg inkluderet: DKK 5,61
Leveringstid: 7-10 hverdage
Varenr.: 921051955700
Udførelse
Skaladele150
Patronindhold300 ml
Leveringsomfang1 patron, 2 statiske blandere
VE1 stk.
Produktsikkerhed
DKK 190,84
(DKK 636,14 / l)
inkl. momsDKK 190,84
plus DKK 120,00 fragt
Materialetillæg inkluderet: DKK 0,84
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 921051955800
Udførelse
Skaladele150
Patronindhold300 ml
Leveringsomfang1 patron (elektro), 2 statiske blandere
VE12 stk.
Produktsikkerhed
DKK 2.390,53
(DKK 199,21 / stk.)
inkl. momsDKK 2.390,53
plus DKK 120,00 fragt
Materialetillæg inkluderet: DKK 10,53
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Tilbehør til denne artikel
Bedømmelser


Der blev ikke afgivet en bedømmelse endnu
søgeord: Montagemørtel, Injektionsmørtel, Vinylester-hybridmørtel, Vinylestermørtel, Montagemørtel FIS VL, FIS VL, Fischer montagemørtel, Fischer FIS VL, FIS VL 150 C, FIS VL 300 T, FIS VL 360 S, FIS VL 300 T Elektro, Elektro-montagemørtel, Elektromontagemørtel, Tunglastfastgørelse, Hulrumsfastgørelse, El-fastgørelse, Stilladsfastgørelse