Lamelslibeskive til stål SMT 975 Special CEVOLUTION - Ø 125 mm - boring 22,23 mm - korn 40 til 80 - hvælvet, M14 - pakkeenhed 10 stk. - pris pr. pakkeenhed

Indsatsområde
  • Lamelslibeskiven SMT 975 Special CEVOLUTION er ideel til bearbejdning af stål. Den kan desuden også anvendes til bearbejdning af rustfrit stål. SMT 975 anvendes især inden for metalarbejde samt skibs- og bådbyggeri, men den kan anvendes universelt til metalforarbejdning.
Beskrivelse
  • Lamelslibeskiven SMT 975 Special CEVOLUTION overbeviser med flere egenskaber: Det nye keramiske slibekorn og den innovative CEVOLUTION-teknologi med sin selvslibende effekt samt den trimbare bagskive sørger for en hidtil uset holdbarhed. Takket være CEVOLUTION imponerer SMT 975 med høj standtid og ekstrem aggressivitet.
  • Ved at trimme kunststofbagskiven kan det endnu ubrugte slibemiddel i den indvendige del af skiven benyttes. Dette giver en ekstra levetid sammenlignet med en almindelig lamelslibeskive.
  • Det integrerede M14-gevind gør værktøjsskiftet effektivt og hurtigt uden brug af spændenøgle.
  • For at kornet kan knække af, og selvslibningseffekten dermed kan indtræffe, kræves et relativt højt pressetryk. Derfor anbefaler Klingspor kun at bruge lamelslibeskiver med keramisk korn på kraftige vinkelslibere, optimalt set med 1.100 watt eller mere. Ved for svage vinkelslibere kan kornet blive sløvt, hvilket forhindrer, at selvslibningseffekten indtræffer.
  • SMT 975 Special overholder retningslinjerne for sikkerhedscertificering fra Organization for the Safety of Abrasives (oSa).
Tekniske data
  • Klasse - Special
  • Korntype - Keramisk korund
  • Bagskive - Kunststof, glasfiberforstærket
  • Form - hvælvet 6°
  • Diameter - 125 mm
  • Korn - 40 til 80
  • Tilladt periferihastighed - 80 m/s
  • Tilladt omdrejningstal - 12.200 omdr./min.
  • Pakkeenhed - 10 stk.
  • Pris pr. pakkeenhed
Udførelse (3)
grænse udvælgelse
Diameter
Form
Korn
Till. omdrejningstal
Pakkeenhed
Anzeigen als liste Tabel
Varenr.: 658600369301
Udførelse
Diameter125 mm
Formhvælvet
Korn40
Till. omdrejningstal12.200 omdr./min.
Pakkeenhed10 stk.
DKK 413,00
(DKK 41,30 / stk.)
inkl. momsDKK 413,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658600369303
Udførelse
Diameter125 mm
Formhvælvet
Korn60
Till. omdrejningstal12.200 omdr./min.
Pakkeenhed10 stk.
DKK 413,00
(DKK 41,30 / stk.)
inkl. momsDKK 413,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658600369304
Udførelse
Diameter125 mm
Formhvælvet
Korn80
Till. omdrejningstal12.200 omdr./min.
Pakkeenhed10 stk.
DKK 413,00
(DKK 41,30 / stk.)
inkl. momsDKK 413,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Bedømmelser


Der blev ikke afgivet en bedømmelse endnu
søgeord: Lamelslibeskive, SMT 975 Special, Klingspor, SMT Special, Lamelslibeskive SMT 975, SMT 975. SMT 975 Special, Lamelslibeskive, CEVOLUTION