Fiberskive - PFERD COMBIDISC® - lille - Keramikkorn - Opspændingssystem CDR - pris pr. stk.

Indsatsområde
  • Fiberskiven anvendes inden for værktøjs-, forme- og modelbygning, i bil-, luftfarts- og rumfartsindustrien samt i maskin-, beholder- og apparatbyggeri
  • den er velegnet til flade- og kantslibning på dårligt varmeledende materialer som rustfrit stål (INOX), Hastelloy®, Inconel®, titan og støbt aluminium
Beskrivelse
  • Lille fiberskive med forstærket ryg
  • slibeaktive tilsætningsstoffer i slibemidlet keramik-korn sørger for en køligere slibning, forhindrer tilstopning og sørger for en øget slibeeffekt
  • takket være COMBIDISC®-proceduren er den enkel at håndtere, tilbyder en vibrationsfri gang og skal ikke limes eller løsnes ved hjælp af varme, hvilket gør det muligt at skifte værktøj hurtigt
  • via opspændingssystemet CDR råder skrueforbindelsen på værktøjssiden over et udvendigt gevind og er kompatibel med følgende systemer: Roloc™, Lockit, Speed Lok TR, Power Lock Type III, Fastlock-system B og Roll-On
  • via "PFERDERGONOMICS®" sænkes vibrations-, støj- og støjudviklingen ved indsats, og arbejdskomforten forbedres
  • bemærk venligst, at den maks. tilladte hastighed af sikkerhedsmæssige årsager ikke må overskrides
  • for en lang levetid og ensartet slibeydelse, bedes du benytte en egnet slibeolie
Tekniske data
  • Materiale slibemiddel - Keramikkorn COOL
  • velegnet til - rustfrit stål (INOX), Hastelloy®, Inconel®, titan, støbt aluminium
  • Diameter - 50 eller 75 mm
  • Kornstørrelse - 36 til 120
  • anbefalet hastighed - 2500 til 13000 min-¹
  • maks. till. periferihastighed - 50 m/s
  • Opspændingssystem - CDR
  • Pakningsstørrelse - 50 og 100 stk.
Udførelse (8)
grænse udvælgelse
Betegnelse
Diameter
Kornstørrelse
anbefalet hastighed
VE
Anzeigen als liste Tabel
Varenr.: 658142778503
Udførelse
BetegnelseCDFR 50 CO-COOL 36
Diameter50 mm
Kornstørrelse36
anbefalet hastighed3800 - 13000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 2.160,00
(DKK 21,60 / stk.)
inkl. momsDKK 2.160,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658142778505
Udførelse
BetegnelseCDFR 50 CO-COOL 50
Diameter50 mm
Kornstørrelse50
anbefalet hastighed3800 - 13000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.880,00
(DKK 18,80 / stk.)
inkl. momsDKK 1.880,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658142778508
Udførelse
BetegnelseCDFR 50 CO-COOL 80
Diameter50 mm
Kornstørrelse80
anbefalet hastighed3800 - 13000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.840,00
(DKK 18,40 / stk.)
inkl. momsDKK 1.840,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658142778512
Udførelse
BetegnelseCDFR 50 CO-COOL 120
Diameter50 mm
Kornstørrelse120
anbefalet hastighed3800 - 13000 min-¹
VE100 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.840,00
(DKK 18,40 / stk.)
inkl. momsDKK 1.840,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658142778703
Udførelse
BetegnelseCDFR 75 CO-COOL 36
Diameter75 mm
Kornstørrelse36
anbefalet hastighed2500 - 9000 min-¹
VE50 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.550,00
(DKK 31,00 / stk.)
inkl. momsDKK 1.550,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658142778705
Udførelse
BetegnelseCDFR 75 CO-COOL 50
Diameter75 mm
Kornstørrelse50
anbefalet hastighed2500 - 9000 min-¹
VE50 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.400,00
(DKK 28,00 / stk.)
inkl. momsDKK 1.400,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658142778708
Udførelse
BetegnelseCDFR 75 CO-COOL 80
Diameter75 mm
Kornstørrelse80
anbefalet hastighed2500 - 9000 min-¹
VE50 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.330,00
(DKK 26,60 / stk.)
inkl. momsDKK 1.330,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 658142778712
Udførelse
BetegnelseCDFR 75 CO-COOL 120
Diameter75 mm
Kornstørrelse120
anbefalet hastighed2500 - 9000 min-¹
VE50 stk.
Produktsikkerhed
DKK 1.330,00
(DKK 26,60 / stk.)
inkl. momsDKK 1.330,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Tilbehør til denne artikel
Bedømmelser


Der blev ikke afgivet en bedømmelse endnu
søgeord: Fiberskive, Fiberskiver, Fiberskive, Fiberskiver, Fiberskive, Fiberskiver, Lille fiberskive, Små fiberskiver, Lille fiberskive, Små fiberskiver, Lille fiberskive, Små fiberskiver, lille fiberskive, små fiberskiver, PFERD fiberskive, PFERD lille fiberskive, Slibeskive, Slibeskiver, Slibeskive, Slibeskiver, Slibeskive, Slibeskiver, PFERD slibeskive, Slibemidler, Slibemiddel, Slibemiddel, Slibeblad, Slibeblad, Slibeblad, slibe, Rustfrit stål, Hastelloy®, Inconel®, Titan, Støbt aluminium, Værktøjsbyggeri, Maskinbyggeri, Formbyggeri, Luftfartsindustri, Rumfartsindustri, Motorreparation, Beholderbyggeri, Apparatbyggeri, CDR, Opspændingssystem CDR, PFERD COMBIDISC®, COMBIDISC, COMBIDISC®, PFERD, Roloc™, Lockit, Speed Lok TR, Power Lock Type III, Fastlock-system B, Roll-On