FESTO - NPQH-DK - stikforskruning - lige design - forniklet messing - udvendigt gevind med indvendig sekskant - nominel diameter 2,5 til 10,2 mm - pakke med 10 stk. - pris pr. pakke

(demo eksemplar)
Indsatsområde
  • Denne stikforskruning anvendes inden for pneumatik eller hydraulik til styring af luft, gas eller væsker.
Beskrivelse
  • Disse stikforskruninger kan anvendes i forskellige miljøer.
  • Denne forskruninger fås i forskellige nominelle diametre og tilslutningsmuligheder og kan anvendes til både smurt drift samt til brug med trykluft i henhold til ISO 8573-1:2010 og vand i henhold til producentens specifikationer.
  • Stikforskruningen har et udvendigt gevind med indvendig sekskant.
Tekniske data
  • Materialehenvisning - RoHS-kompatibel
  • Husmateriale - messing, forniklet
  • Udløserringens materiale - messing, forniklet
  • Slangepakningens materiale - FPM
  • Gevindpakningens materiale - FPM
  • Slangeklemmesegmentets materiale - højtlegeret stål, rustfrit
  • Størrelse - standard
  • Nominel diameter - 2,5 til 10,2 mm
  • Pakningstype på indskruningsstuds - Pakningsring
  • Monteringsposition - valgfri
  • Konstruktivt design - push-pull-princip
  • Driftstryk hele temperaturområdet - -0,95 til 20 bar
  • Certifikatudstedende instans - NSF C0523185
  • Fødevaregodkendelse - NSF/ANSI 169, se overensstemmelseserklæring
  • Driftsmedie - trykluft iht. ISO 8573-1:2010 [7:-:-], vand iht. producent
  • Bemærkning til drifts- og styremedie - smurt drift mulig
  • Korrosionsbestandighedsklasse KBK - 3 - kraftig korrosionsbelastning
  • Omgivelsestemperatur - 0 til 150° C
  • Pneumatisk tilslutning 1 - udvendigt gevind M5 til G 3/8
  • Pneumatisk tilslutning 2 - til slange udvendig diameter 4 til 12 mm
  • Tilspændingsmoment maks. - 1,5 til 25,0 Nm
  • Tolerance for nominelt tilspændingsmoment - 1 ± 20 % til 9 ± 20 %
  • Produktvægt - 4,5 til 28,2 g
  • Pakke - 10 stk.
  • Pris pr. pakke
Udførelse (9)
grænse udvælgelse
Gevind
Nominel diameter
Tilslutning D1
Slange udvendig-Ø
Tilspændingsmoment maks.
VE
Anzeigen als liste Tabel
Artikel-nr. Gevind Nominel diameter Tilslutning D1 Slange udvendig-Ø Tilspændingsmoment maks. VE pris ex. moms
973124581000 M-gevind med Pakningsring 2,5 mm AG M5 4 mm 1,5 Nm 10 stk.
DKK 275,00
(DKK 27,50 / stk.)
inkl. momsDKK 275,00
plus DKK 120,00 fragt
973124581001 M-gevind med Pakningsring 2,5 mm AG M5 6 mm 1,5 Nm 10 stk.
DKK 275,00
(DKK 27,50 / stk.)
inkl. momsDKK 275,00
plus DKK 120,00 fragt
973124581002 M-gevind med Pakningsring 3 mm AG M7 4 mm - 10 stk.
DKK 275,00
(DKK 27,50 / stk.)
inkl. momsDKK 275,00
plus DKK 120,00 fragt
973124581004 G-gevind med Pakningsring 3 mm AG G 1/8 4 mm 10,0 Nm 10 stk.
DKK 257,00
(DKK 25,70 / stk.)
inkl. momsDKK 257,00
plus DKK 120,00 fragt
973124581005 G-gevind med Pakningsring 4 mm AG G 1/8 6 mm 10,0 Nm 10 stk.
DKK 275,00
(DKK 27,50 / stk.)
inkl. momsDKK 275,00
plus DKK 120,00 fragt
973124581006 G-gevind med Pakningsring 6 mm AG G 1/8 8 mm 10,0 Nm 10 stk.
DKK 298,00
(DKK 29,80 / stk.)
inkl. momsDKK 298,00
plus DKK 120,00 fragt
973124581007 G-gevind med Pakningsring 6 mm AG G 1/4 8 mm 15,0 Nm 10 stk.
DKK 316,00
(DKK 31,60 / stk.)
inkl. momsDKK 316,00
plus DKK 120,00 fragt
973124581008 G-gevind med Pakningsring 8,2 mm AG G 1/4 10 mm 15,0 Nm 10 stk.
DKK 384,00
(DKK 38,40 / stk.)
inkl. momsDKK 384,00
plus DKK 120,00 fragt
973124581009 G-gevind med Pakningsring 10,2 mm AG G 3/8 12 mm 25,0 Nm 10 stk.
DKK 520,00
(DKK 52,00 / stk.)
inkl. momsDKK 520,00
plus DKK 120,00 fragt
Bedømmelser


Der blev ikke afgivet en bedømmelse endnu
søgeord: FESTO stikforskruning, FESTO NPQH-DK stikforskruning, NPQH-DK stikforskruning, stikforskruning, NPQH-DK stikforskruning, blændprop, Originale Festo-dele, L-stikforbinder, L-stikforskruning, NPQH-DK-G14-Q10-P10, NPQH-DK-G14-Q8-P10, NPQH-DK-G18-Q4-P10, NPQH-DK-G18-Q6-P10, NPQH-DK-G18-Q8-P10, NPQH-DK-G38-Q12-P10, NPQH-DK-M5-Q4-P10, NPQH-DK-M5-Q6-P10, NPQH-DK-M7-Q4-P10, NPQH-DK-M7-Q6-P10, Originale dele, Skot-stikforbinder, stikforbinder, stikforskruning, T-stikforbinder, T-stikforskruning, Låseskruer, Y-stikforbinder, NPQH-DK, FESTO