FESTO - NPQH-D - stikforskruning - lige konstruktion - forniklet messing - udvendigt gevind med udvendig sekskant - nominel bredde 2,5 til 12 mm - emballageenhed 10 stk. - pris pr. emballageenhed

(demo eksemplar)
Indsatsområde
  • Stikforskruningen anvendes inden for pneumatik eller hydraulik til at styre luft, gas eller væsker.
Beskrivelse
  • Disse stikforskruning kan fungere i forskellige miljøer.
  • Denne forskruninger fås i forskellige nominelle bredder og tilslutningsmuligheder og kan anvendes både til smurt drift og til brug med trykluft i henhold til ISO 8573-1:2010 samt vand i henhold til producentens specifikationer.
  • Stikforskruningen har et udvendigt gevind med udvendig sekskant.
Tekniske data
  • Materialehenvisning - RoHS-kompatibel
  • Husmateriale - Messing, forniklet
  • Materiale udløserring - Messing, forniklet
  • Materiale slangeforsegling - FPM
  • Materiale gevindforsegling - FPM
  • Materiale slangeklemmesegment - højtlegeret stål, rustfrit
  • Konstruktionsstørrelse - Standard
  • Nominel bredde - 2,5 til 12 mm
  • Tætningsart ved indskruningstap - Pakningsring
  • Monteringsposition - valgfri
  • Konstruktiv opbygning - Push-Pull-princip
  • Driftstryk komplet temperaturområde - -0,95 til 20 bar
  • Certifikatudstedende organ - NSF C0523185
  • Levnedsmiddel egnethed - NSF/ANSI 169, se overensstemmelseserklæring
  • Driftsmedium - Trykluft iht. ISO 8573-1:2010 [7:-:-], vand iht. producent
  • Bemærkning om drifts- og styringsmedium - Smurt drift mulig
  • Korrosionsbestandighedsklasse KBK - 3 - stærk korrosionsbelastning
  • Omgivelsestemperatur - 0 til 150° C
  • Pneumatisk tilslutning 1 - Udvendigt gevind M5 til G 1/2
  • Pneumatisk tilslutning 2 - til slange udvendig diameter 4 til 14 mm
  • Tilspændingsmoment maks. - 1,5 til 25,0 Nm
  • Tolerance for nominelt tilspændingsmoment - 1 ± 20 % til 9 ± 20 %
  • Produktvægt - 5,2 til 43,4 g
  • Emballageenhed - 10 stk.
  • Pris pr. emballageenhed
Udførelse (18)
grænse udvælgelse
Gevind
Nominel bredde
Tilslutning D1
Slange udvendig-Ø
Tilspændingsmoment maks.
VE
Anzeigen als liste Tabel
Varenr.: 973124601000
Udførelse
GevindM-gevind med Pakningsring
Nominel bredde2,5 mm
Tilslutning D1AG M5
Slange udvendig-Ø4 mm
Tilspændingsmoment maks.-
VE10 stk.
DKK 291,00
(DKK 29,10 / stk.)
inkl. momsDKK 291,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 973124601001
Udførelse
GevindM-gevind med Pakningsring
Nominel bredde2,5 mm
Tilslutning D1AG M5
Slange udvendig-Ø6 mm
Tilspændingsmoment maks.1,5 Nm
VE10 stk.
DKK 306,00
(DKK 30,60 / stk.)
inkl. momsDKK 306,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 973124601002
Udførelse
GevindM-gevind med Pakningsring
Nominel bredde3 mm
Tilslutning D1AG M7
Slange udvendig-Ø4 mm
Tilspændingsmoment maks.-
VE10 stk.
DKK 316,00
(DKK 31,60 / stk.)
inkl. momsDKK 316,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 973124601003
Udførelse
GevindM-gevind med Pakningsring
Nominel bredde3 mm
Tilslutning D1AG M7
Slange udvendig-Ø6 mm
Tilspændingsmoment maks.-
VE10 stk.
DKK 316,00
(DKK 31,60 / stk.)
inkl. momsDKK 316,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 973124601004
Udførelse
GevindG-gevind med Pakningsring
Nominel bredde3 mm
Tilslutning D1AG G 1/8
Slange udvendig-Ø4 mm
Tilspændingsmoment maks.10,0 Nm
VE10 stk.
DKK 237,00
(DKK 23,70 / stk.)
inkl. momsDKK 237,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 973124601005
Udførelse
GevindG-gevind med Pakningsring
Nominel bredde4 mm
Tilslutning D1AG G 1/8
Slange udvendig-Ø6 mm
Tilspændingsmoment maks.10,0 Nm
VE10 stk.
DKK 257,00
(DKK 25,70 / stk.)
inkl. momsDKK 257,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 973124601006
Udførelse
GevindG-gevind med Pakningsring
Nominel bredde6 mm
Tilslutning D1AG G 1/8
Slange udvendig-Ø8 mm
Tilspændingsmoment maks.10,0 Nm
VE10 stk.
DKK 306,00
(DKK 30,60 / stk.)
inkl. momsDKK 306,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 973124601007
Udførelse
GevindG-gevind med Pakningsring
Nominel bredde4 mm
Tilslutning D1AG G 1/4
Slange udvendig-Ø6 mm
Tilspændingsmoment maks.15,0 Nm
VE10 stk.
DKK 282,00
(DKK 28,20 / stk.)
inkl. momsDKK 282,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 973124601008
Udførelse
GevindG-gevind med Pakningsring
Nominel bredde6 mm
Tilslutning D1AG G 1/4
Slange udvendig-Ø8 mm
Tilspændingsmoment maks.15,0 Nm
VE10 stk.
DKK 324,00
(DKK 32,40 / stk.)
inkl. momsDKK 324,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 973124601009
Udførelse
GevindG-gevind med Pakningsring
Nominel bredde8 mm
Tilslutning D1AG G 1/4
Slange udvendig-Ø10 mm
Tilspændingsmoment maks.15,0 Nm
VE10 stk.
DKK 374,00
(DKK 37,40 / stk.)
inkl. momsDKK 374,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 973124601010
Udførelse
GevindG-gevind med Pakningsring
Nominel bredde8 mm
Tilslutning D1AG G 1/4
Slange udvendig-Ø12 mm
Tilspændingsmoment maks.15,0 Nm
VE10 stk.
DKK 544,00
(DKK 54,40 / stk.)
inkl. momsDKK 544,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 973124601011
Udførelse
GevindG-gevind med Pakningsring
Nominel bredde6 mm
Tilslutning D1AG G 3/8
Slange udvendig-Ø8 mm
Tilspændingsmoment maks.25,0 Nm
VE10 stk.
DKK 355,00
(DKK 35,50 / stk.)
inkl. momsDKK 355,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 973124601012
Udførelse
GevindG-gevind med Pakningsring
Nominel bredde8 mm
Tilslutning D1AG G 3/8
Slange udvendig-Ø10 mm
Tilspændingsmoment maks.25,0 Nm
VE10 stk.
DKK 406,00
(DKK 40,60 / stk.)
inkl. momsDKK 406,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 973124601013
Udførelse
GevindG-gevind med Pakningsring
Nominel bredde10 mm
Tilslutning D1AG G 3/8
Slange udvendig-Ø12 mm
Tilspændingsmoment maks.25,0 Nm
VE10 stk.
DKK 483,00
(DKK 48,30 / stk.)
inkl. momsDKK 483,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 973124601014
Udførelse
GevindG-gevind med Pakningsring
Nominel bredde10 mm
Tilslutning D1AG G 3/8
Slange udvendig-Ø14 mm
Tilspændingsmoment maks.25,0 Nm
VE10 stk.
DKK 816,00
(DKK 81,60 / stk.)
inkl. momsDKK 816,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 973124601015
Udførelse
GevindG-gevind med Pakningsring
Nominel bredde8 mm
Tilslutning D1AG G 1/2
Slange udvendig-Ø10 mm
Tilspændingsmoment maks.-
VE10 stk.
DKK 500,00
(DKK 50,00 / stk.)
inkl. momsDKK 500,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 973124601016
Udførelse
GevindG-gevind med Pakningsring
Nominel bredde10 mm
Tilslutning D1AG G 1/2
Slange udvendig-Ø12 mm
Tilspændingsmoment maks.-
VE10 stk.
DKK 614,00
(DKK 61,40 / stk.)
inkl. momsDKK 614,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Varenr.: 973124601017
Udførelse
GevindG-gevind med Pakningsring
Nominel bredde12 mm
Tilslutning D1AG G 1/2
Slange udvendig-Ø14 mm
Tilspændingsmoment maks.-
VE10 stk.
DKK 914,00
(DKK 91,40 / stk.)
inkl. momsDKK 914,00
plus DKK 120,00 fragt
Leveringstid 2 - 5 hverdage
Bedømmelser


Der blev ikke afgivet en bedømmelse endnu
søgeord: FESTO stikforskruning, FESTO NPQH-D stikforskruning, NPQH-D stikforskruning, stikforskruning, stikforskruning, blændprop, Festo-originaldele, L-stikforbinder, L-stikforskruning, NPQH-D-G12-Q10-P10, NPQH-D-G12-Q12-P10, NPQH-D-G12-Q14-P10, NPQH-D-G14-Q10-P10, NPQH-D-G14-Q12-P10, NPQH-D-G14-Q6-P10, NPQH-D-G14-Q8-P10, NPQH-D-G14F-Q4-P10, NPQH-D-G14F-Q6-P10, NPQH-D-G14F-Q8-P10, NPQH-D-G18-Q4-P10, NPQH-D-G18-Q6-P10, NPQH-D-G18-Q8-P10, NPQH-D-G18F-Q4-P10, NPQH-D-G18F-Q6-P10, NPQH-D-G18F-Q8-P10, NPQH-D-G38-Q10-P10, NPQH-D-G38-Q12-P10, NPQH-D-G38-Q14-P10, NPQH-D-G38-Q8-P10, NPQH-D-M5-Q4-P10, NPQH-D-M5-Q6-P10, NPQH-D-M7-Q4-P10, NPQH-D-M7-Q6-P10, Originaldele, Skot-stikforbinder, stikforbinder, stikforskruning, T-stikforbinder, T-stikforskruning, Verschlussschrauben, Y-stikforbinder, FESTO